0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda8. 2. 20213 minuty

Mutace přinesou další zhoršení. Nechte si poradit, volají vědci

Nová výzva iniciativy Sníh: Jediné, co nám zbývá, je začít dělat věci pořádně

Nemocnice v Chebu; ilustrační foto
Autor: Milan Jaroš

Skupina vědců kolem česko-amerického biochemika Zdeňka Hela, sdružená od prosince v nové iniciativě s názvem Sníh, přišla v pondělí s novým varováním ohledně koronaviru v Česku.

I když je situace už tak vážná, může se ještě zhoršit kvůli novým mutacím a chabé funkčnosti existujících opatření. Nakažlivější britská mutace byla podle Hela nejspíš v Česku přítomná už v prosinci. Nová data naznačují, že v některých regionech už převažuje - a podle Hela bude brzy dominantní, což bude znamenat rychlejší šíření viru.

↓ INZERCE

„PZ těch čísel, která jsem měl možnost předběžně zahlédnout, situace vypadá velice špatně," uvedl Hel v pondělí na videokonferenci s novináři s tím, že nová data o rozšíření nebezpečnějších mutací by měla v nebližší době zveřejnit i vláda. A podle vědců bude muset upravit svoji strategii, jinak přijde další zhoršení.

„Pokud nebudou přijata opatření k zabránění šíření nových variant se selektivními výhodami, zvýší se počty případů a počet hospitalizovaných pacientů. Nárůst případů by mohl vést ke kolapsu systémů zdravotní péče," stojí v pondělním stanovisku podepsaném 27 vědci z ČR i ze zahraničí.

Manuál, co dělat, Hel shrnul s dalšími zahraničními vědci v článku, který vyšel v lednu v odborném časopisu Lancet. Podstatou sdělení je, že Česko musí urychleně zapracovat na funkčnosti opatření, o jejichž potřebnosti se mluví už od začátku pandemie – hlavně na rozsáhlejším testování včetně toho, aby testy byly co nejdostupnější, a na trasování tak, aby se mu lidé nevyhýbali. Což se v Česku nyní vzhledem k minimálnímu počtu nahlašovaných kontaktů zjevně děje.

Podle dalšího z účastníků iniciativy, mikrobiologa Mariana Hajdúcha, který loni po neshodách na ministerstvu zdravotnictví odešel z postu národního koordinátor testování, je potřeba změnit přístup z pragmatického důvodu, o kterém mluví i ministr Blatný – a sice že stávající strategie přestala fungovat.

„Jsme na hranici kapacit zdravotnického systému, víc už nemáme. Jsme dlouhodobě uzavření v lockdownu, poměrně přísném, už pomalu ani není co dalšího uzavřít. Jediná věc, která nám zbývá, je začít to dělat poctivě od začátku, jak to mělo původně být,“ míní Hajdúch.

Podle vědců je principiálně správně, že vláda zkoumá možnosti znovuotevření škol, ale zároveň varují, že v nynější krizové situaci je takový krok neproveditelný. Podmínkou je proto nejdřív vytvořit podmínky, jak by školy mohly bezpečně fungovat. „Jakékoli rozvolnění jedním směrem se musí vykompenzovat jinde. Ta situace je k otvírání momentálně velmi nevhodná,“ upozorňuje proděkan Jihočeské univerzity Daniel D. Novotný.

Hel v pondělí uvedl, že vnímá zlepšení, pokud jde o vnímavost vlády, a že měl možnost svoje obavy vysvětlit jak Andreji Babišovi, tak ministrovi zdravotnictví. Na otázku, kde vidí naději, že politici budou doporučení poslouchat, Hel odpověděl parafrází citátu Václava Havla: "Člověk nemá dělat něco s tím, že si je jistý, že zvítězí. Ale má to dělat proto, že si myslí, že to má smysl.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].