Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Mantra jménem SWIFT v šesti otázkách a odpovědích

V EU se nakonec přece jen rodí shoda nad odpojení Ruska od západního bankovního světa

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen  • Autor: REUTERS
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen • Autor: REUTERS

Aktualizace, 26. 2. 23:00: Evropská komise navrhne lídrům členských zemí Evropské unie vyřadit určitý počet ruských bank z globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Oznámila to její předsedkyně Ursula von der Leyen, která označila postup ruské armády na Ukrajině za barbarský čin. EK se na tom shodla  s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií.

Ukrajinci píší zkratku SWIFT na svoje vlajky, z možného odstřižení Evropy od ruských bank se stává principiální věc. „Každý, kdo nyní pochybuje, že by SWIFT měl být pro Rusko zakázán, musí pochopit, že bude mít na rukou smrt ukrajinských mužů, žen a dětí,“ varoval tento týden ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Část unijních lídrů dosud váhala, zda k tomuto kroku sáhnout. O víkendu se ale tábor zastánců začal rozšiřovat - k možnosti vyřadit Rusko se přihlásili politici z Německa, Kypru a Itálie. Zakročení vůči Rusku v tomto bodě by podle Polska nemělo blokovat ani Maďarsko. Otálení těchto zemí pramenilo z toho, že Evropa poškodí i samu sebe. Zastánci odstřižení Ruska argumentují tím, že není na co čekat, že je třeba něco snést - a že je i kvůli symbolice a míře ruské agrese třeba sáhnout ke všem krokům, které jsou k dispozici, bez ohledu na ekonomické škody. “Na Ukrajinu padají bomby, na co čekáme? Slova nestačí, potřebujeme sankce, které Putin opravdu pocítí,” prohlásil k vyřazení Ruska ze SWIFT šéf frakce EPP v Evropském parlamentu Manfred Weber.  Pro byl od počátku český premiér Petr Fiala.

Nejasný je postoj Spojených států – americký prezident Joe Biden ve čtvrtek uvedl, že nyní k odstřižení Ruska od SWIFT chybí na Západě jednotná vůle a že stávající sankce budou mít tak jako tak větší účinek. V USA panují obavy, že SWIFT bez Ruska ztratí globální dominanci a to povede i ke snížení vlivu dolaru pro mezinárodní platby. Podle Bidena je nicméně možné se k tomuto bodu ještě vrátit.

1. Co SWIFT vlastně je? Pro banky celého světa jde o prověřený komunikační systém. Existuje od roku 1973, sídlí v Belgii. Organizace o sobě na svém webu mluví jako o „předním světovém poskytovateli služeb pro bezpečnou finanční komunikaci“ fungujícím na bázi společenství těch, kteří tyto služby používají. Podle agentury Bloomberg si lze SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) představit jako Gmail pro světové bankovnictví. Nejde o to, že by přes něj šly přímo platby, ale jde o zaběhlý způsob bezpečné komunikace, na které jsou banky a další finanční instituce zvyklé. Těchto uživatelů je víc než 11 tisíc z více než 200 zemí; denně přes SWIFT proběhne přes 40 milionů zpráv.

2. Proč je SWIFT tak důležitý? Odstřižení ruských bank by znamenalo odpojení od prověřeného systému, na který jsou banky zvyklé. Pro příslušnou zemi tedy jde o velkou nepříjemnost. Když se o ní mluvilo v roce 2014 po anexi Krymu, ruští činitelé přišli s odhadem, že výkon tamější ekonomiky by poklesl o pět procent, což nevypadá jako mnoho, ale pro Rusko by to za normálních okolností znamenalo ztrátu toho, o kolik byla jeho ekonomika schopna před covidem povyrůst během dvou let. Někdejší ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv v roce 2019 připodobnil odpojení od SWIFT k vyhlášení války.  To lze brát na jednu stranu jako ukázku, že nejde o banální věc, ale stejně tak i signál, že Rusko o této slabině včas vědělo a připravilo se.

3. Jak SWIFT v praxi funguje? Každá standardní banka po světě má svůj SWIFT kód, který je vedle čísla účtu potřeba znát, když chce někdo někomu poslat peníze přes hranice. Banky jsou coby uživatelé SWIFT připojeni k jeho síti a přes ni si vyměňují potvrzení, odkud kam peníze převádět. Jde o standardizovaný systém, který si vydobyl dominantní pozici. SWIFT nespravuje klientské účty a peníze – slouží jen ke komunikaci mezi bankami. Pokud si jejich klienti chtějí mezi sebou převádět peníze, banky se o tom přes SWIFT informují. Případně si v této síti najdou třetí banku jako prostředníka, pokud mezi sebou zavedený vztah nemají.

4. Proč je kolem odstřižení Ruska tolik váhání? V Evropě panuje bezprostřední obava, že nepůjde tak snadno zaplatit za ruské suroviny. Anebo že Rusko odstřižení od  SWIFT využije jako záminku, aby s dodávkami přestalo. „Znamenalo by to vysoké riziko, že Německo přestane být zásobováno plynem a dalšími surovinami,“ uvedl ve čtvrtek v televizi ARD německý ministr financí Christian Lindner. Další obavy jsou spojené s tím, že pro věřitele, kteří v Rusku mají pohledávky, by se mohlo dobývání peněz povážlivě zkomplikovat. To může představovat velký problém pro některé evropské banky. V sobotu už ale ministr Lindner připustil, že Německo by mohlo být nakonec pro Rusko odstřihnout.

5. S čím měli lídři EU problémy? Summit EU ve čtvrtek se na vyřazení Ruska ze SWIFT neshodl. Existuje vysvětlení, že právě kvůli nejasnému obrázku a chybějícím analýzám ohledně toho, jaké dopady Evropě v případě odstřižení Ruska hrozí. „Část premiérů mohla mít na summitu ve čtvrtek problém s tím, že je potřeba nejdříve analyticky podchytit, co by začlenění tohoto nástroje doopravdy přineslo, což nyní opravdu nikdo pořádně neví. Zřejmě šlo ve čtvrtek také o to, že Evropská komise odpojení Ruska od SWIFT ani nenavrhovala,“ uvádí europoslanec Luděk Niedermayer -  s tím, že váhání byl přešlap kvůli velké symbolice, kterou SWIFT nabral v posledních dnech. Podle Niedermayera je nyní podle posledních reakcí „na 90 procent“ jisté, že k odstřižení Ruska nakonec dojde.

6. Jak moc bude odpojeni Rusko bolet? Kreml už o možnosti vyřazení ze systému SWIFT ví delší dobu, loni k tomu Unii vyznal nezávaznou rezolucí Evropský parlament. Když byl ze SWIFT odstřižen před deseti lety Írán, přišel obratem o většinu příjmů z prodeje surovin a mezinárodního obchodu. Rusko už si stihlo pro domácí platby vytvořit vlastní platební systém, alternativy pro SWIFT má i pro to, aby fungovalo placení cizími kartami v Rusku. Mimo bankovní systém vznikají i alternativní platební režimy, jako je třeba populární retailová služba Revolut, která se profiluje právě jako konkurent zavedeným bankovním systémům a poplatkům - a klientům zařizuje převody peněz napřímo. Těžko také někdo dokáže regulovat převody kryptoměn. Pro standardní velké mezinárodní platby existuje také další alternativa v podobě čínského platebního systému. Pokud k odstřižení Ruska od SWIFT skutečně dojde, bude to zjevně pro obchodování s touto zemí významně nová situace a placení bude těžší. Alternativy přesto existují – a bude-li někdo chtít nějaký obchod opravdu ze všech sil udělat, je pravděpodobné, že si cestu najde. Placení nepůjde tak hladce, ale půjde. Pro skutečné zatlačení na Rusko tak bude důležitější, jestli někdo bude dál ochoten od něj něco kupovat a platit za to.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].