0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda21. 1. 20223 minuty

Maďarské volby: Opozice prosadila referendum o čínské univerzitě, Orbán má Trumpa a Putina

Podle předvolebních průzkumů státostrana Fidesz mírně vede - to by v praxi znamenalo její jasné vítězství

Protest proti čínské univerzitě, čercen 2021 • Autor: REUTERS

V Maďarsku se všichni politici snaží, seč to jde: parlamentní volby se odehrají 3. dubna a kampaň je v plném proudu.

Sjednocená opozice si může oddychnout. Splnila první zkoušku, kterou si zadala, a pořád o sobě může mluvit jako o slibném vyzyvateli premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Jde o kampus čínské univerzity Fu-tan, jehož výstavbu maďarská vláda stále nevzdala i přes odpor hlavního města Budapešti.

Reklama

Opozice se v posledních týdnech snažila sehnat dost podpisů pro vyhlášení referenda, kterým by kabinetu zakázala poskytnout čínské škole státní pozemky. Potřebných dvě stě tisíc podpisů se ještě na počátku prosince zdálo jako nedosažitelná meta, sběr hlasů šel zpočátku velmi pomalu.

Výsledných 235 tisíc je tak nakonec úspěch. Kdyby opozice vůbec neuspěla, jen s obtížemi by mohla pomýšlet na volební úspěch - pokud by nedokázala sehnat v desetimilionové zemi ani oněch dvě stě tisíc podpisů, podkopalo by to její důvěryhodnost. Kdy se referendum bude konat, není jasné. Opozice doufá, že jej prezident János Áder vyhlásí na stejný den jako volby, ale to je velmi nepravděpodobné. Áder je zástupce Fideszu a takový tah by jeho straně jen uškodil.

Bojuje i Viktor Orbán. Kromě zabijačky, kterou voličům zevrubně ukázal na svém instagramovém účtu, se ohlíží do zahraničí. Tento týden si volal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který mu popřál hodně štěstí. Známý moderátor americké konzervativní televize Fox News Tucker Carlson se pak příští týden opět vydá do Budapešti. Už jednou z maďarského hlavního města reportoval a maďarského premiéra svým divákům představil jako „jednoho z mála rozumných evropských politiků“.

Pak už jsou v plánu jen velmi těžké váhy: 1. února chce Orbán letět do Moskvy a jednat tam s Vladimirem Putinem. Oficiálně o cenách plynu a dalších energií. O čem si budou - v předvečer Ruskem slibované války ve východní Evropě - povídat dál, to je tajemství. Maďarská diplomacie se snaží rovněž v únoru přilákat na maďarskou půdu brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Zda na maďarské voliče taková sestava hostů a návštěv zapůsobí, je otázka. Stále platí, že podle průzkumů jsou šance obou táborů vyrovnané, respektive státostrana Fidesz mírně vede. To by v praxi znamenalo jasné vítězství vládní strany. Volební systém tomu po jejích zásazích nahrává, a opozice tak musí zvítězit o několik procentních bodů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].