Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Orbána má porazit opravdový Maďar

Opozici povede do souboje se stranou Fidesz starosta Péter Marki-Zay

Peter Marki-Zay • Autor: Profimedia
Peter Marki-Zay • Autor: Profimedia

Maďarské opoziční hlasy jsou sečtené a je jasné, že protivníkem premiéra Viktora Orbána v jarních volbách bude dosud komunální politik Péter Márki-Zay. Tamní experiment s primárkami sjednocené opozice, které mají učinit přítrž jinak neporazitelné hegemonii státostrany Fidesz, sliboval hodně překvapení. Ale takhle velké nejspíš očekával jen sám Márki-Zay - a i ten nejspíš jen zpola.

Díky mohutnému závěru kampaně v něm Maďarsko dostalo nového a bezesporu charismatického lídra. Jeho mítinky v uplynulém týdnu vypadalo jako koncerty - jak atmosférou, tak vcelku nízkým věkem návštěvnictva. Márki-Zay přitom hvězdu šoubyznysu nepřipomíná. Doposud byl starostou malého jihomaďarského města Hódmezővásárhely. Je dobrý řečník, ale není strhující. Je oddaný katolík a otec od velké rodiny se sedmi dětmi, jehož manželka po sňatku přejala celé manželovo jméno po starém maďarském způsobu (ovšem v rámci kompromisu si ponechala i svoje). Má jistě představy o tom, jak zemi změnit - ale jasnou a souvislou vizi zatím svým spoluobčanům nenabídl.

Přesto tenhle politický nováček, který hraje sám za sebe a nestojí za ním žádná politická strana, porazil na hlavu favority, zkušené a zavedené politiky. Zčásti mu v tom pomohly manévry soupeřů. Do druhého kola premiérských primárek postoupil až z třetího místa. Jasnou favoritku, levicovou europoslankyni Kláru Dobrev, porazil jen díky tomu, že v jeho prospěch odstoupil Gergely Karácsony. Budapešťský primátor se ztotožnil s mnohými názory, že Márki-Zay má největší šanci přetáhnout na svou stranu dosavadní voliče Orbánovy strany Fidesz.

Má na to půl roku a bude to pro maďarskou opozici velká zkouška. Márki-Zay je nezkušený politik, který si nemůže dovolit dělat mnoho chyb. Opoziční souputníky, které povede do souboje s Fideszem, k tomu ještě znervózňuje fakt, že má sklon mluvit rychleji než přemýšlet. A nejde jen o neopatrné výroky. Představy Márki-Zaye o politice a stranické politice jsou svérázné, je to vlastně populista s protestní agendou. Je zastáncem “vlády odborníků”, kterou poslanci nemají kontrolovat, ale mají jim pomáhat.

Jak své ideje dokáže přetavit ve skutečnost, navíc ve spolupráci s politickými matadory, je velká otázka. Stejně tak je velká neznámá, jak si s nimi vůbec bude rozumět. Márki-Zay de facto nabízí stejný svět jako Fidesz, jen bez únosu státu i obří korupce. A s jeho “důrazem na rodinu”, vzývání “tradičních hodnot” a “maďarského národa” spousta Maďarů nesouhlasí. Márki-Zay mluví dle svých slov plynně několika evropskými jazyky, ovšem jeho chápání mezinárodní politiky a názory na místo Maďarka v Unii a ve světě jsou zatím spíš nejasné.

To všechno se ale v příštích týdnech ukáže. Vládní média budou na nového premiérského adepta bezpochyby útočit, byť zatím není jasné, z jakých pozic. Obvinit o všem z konspirace proti vlasti člověka, který je dle všech měřítek “lepší Maďar” než většina vládních politiků, bude složité. Stejně jako ze spiklenectví s expremiérem Gyurcsányim, jehož manželku Kláru Dobrev (a stranickou podřízenou) porazil v dost ostrém souboji. A tlak, aby vyložil karty na stůl, bude růst i směrem od opozičních stran, které se za Márki-Zayem šikují, aby je dovedl k volebnímu vítězství.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].