Maďarská opozice přemýšlí, zda má hrát ve volbách stejně křivě jako Orbán
Fidesz by po novele zákona mohl zvítězit díky krajanům, které by přivezl do nerozhodných okrsků
Předvolební souboj v Maďarsku je přehledně rozehraný. Na jedné straně státostrana Fidesz premiéra Viktora Orbána, která usiluje o čtvrté volební vítězství v řadě. Na straně druhé mnohobarevná, ale sjednocená opozice, která si do svého čela zvolila Pétera Márki-Zaye, dříve politického outsidera, nyní jasného lídra.
Aktuálně platí, že šance u jarních voleb jsou vyrovnané. Už nejde o to, zda Fidesz vyhraje drtivě, uhájí ústavní většinu a s ní i možnost dělat si se zemí, co chce. Oba bloky jsou u voličů stejně silné. Ani jeden ze soupeřů s největší pravděpodobností nevyhraje drtivě – a je možné, že Fidesz prohraje a ztratí vládu.
Takovou nejistotu nejmladší generace činitelů Orbánovy partaje nezná. Její otcové zakladatelé včetně Orbána samotného jsou z perspektivy ztráty vládní moci pochopitelně také nesví. Kampaň se rozbíhá a určitě bude tvrdá. Fideszu komplikuje politický život fakt, že jeho vyzyvatel Márki-Zay je dosud komunální politik se zkušenostmi ze světa, ale pevnými regionálními kořeny, věřící katolík s velkou rodinou. A je složité někoho takového vykreslit jako zplozence komunisticko-židovsko-bruselského spiknutí, jak byl Fidesz zvyklý u dosavadních konkurentů. Pozorovatelé maďarské politiky ale nepochybují, že si Fidesz nějakou cestu najde.
Mimo jiné s pomocí manipulace s volebními pravidly. Podezření opozice jsou v tomto směru velká, protože změn volebních zákonů, které nápadně nahrávaly Fideszu a útočily vždy přímo proti aktuální taktice opozice, již udělal Fidesz několik. Stejné je tomu se zatím nejnovější, nenápadnou a - jak je dobrým zvykem Fideszu, v pozdních večerních hodinách podanou novelou o obyvatelském registru.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Orbána má porazit opravdový Maďar
Jeden z předních poslanců Fideszu ji podal minulý týden. Maďarským občanům výrazně usnadňuje přepis stálého bydliště. Podle Fideszu tak vychází vstříc lidem, kteří jsou oficiálně usazení jinde, než kde žijí. To se týká hlavně studentů nebo mladých lidí pracujících ve městech a zapsaných stále v rodičovském venkovském domě. A kde je kdo takto snadno zapsán k pobytu, může tam i volit.
To velmi nahrává voličskému turismu, který Fidesz už v minulosti pěstoval. Využívá k tomu maďarských menšin, vůlí dějin usazených ve všech sousedních státech. Fidesz jejich komunitám a představitelům dlouhodobě věnuje velkou a štědrou pozornost. Ta se jim oplácí voličskou věrností, neboť v Maďarsku mají svůj hlas i etničtí Maďaři.
Jarní volby budou těsné: v mnoha okrscích je už nyní de facto jasno a rozhodovat bude několik obvodů hlavně ve středu země. A opozice má obavu, že díky rozvolněným pravidlům a novému registru začne Fidesz svážet “své” voliče třeba přes půl země. V některých místech mohou rozhodovat stovky hlasů - a zajistit si vítězství není logisticky nemožné.
Před maďarskou opozicí tak stojí otázka: pokud se krátce před volbami začnou středomaďarské registry plnit krajany například z Mukačeva, což vzhledem k tvrdosti a odhodlání Fideszu není vyloučené, má zorganizovat podobou akci? Neboli: je správné porazit švindlujícího protivníka švindlem?
Někteří komentátoři soudí, že ne, a že by to byla zrada na voličích. Ti přece čekají jinou politiku, než provozuje Fidesz a jejíž součástí je i bezohledné ohýbání pravidel. Pragmatický hlas ale zastává sám Márki-Zay. Podle něj je namístě nechat “Fidesz zakusit vlastní medicínu”, protože idealistické voličstvo se nebude cítit o nic lépe, když opět neférově prohraje. A když navíc tvrdá opoziční hra bude otevřená a ospravedlnitelná.
Debata stále pokračuje a je to už druhé, ještě závažnější velké dilema, které před maďarskou opozicí stojí. Po mnoha letech fideszovské vlády nejde jen o zisk premiérského a ministerských křesel. Fidesz ovládl téměř všechny instituce, vytvořil nové a do nich nasměroval reálnou moc. Někteří se tak obávají, že zemi v podstatě nepůjde vládnout. Padají proto i návrhy, že je třeba ignorovat běžná pravidla a provést restart. I za cenu, že bude formálně protiústavní. K tomu už je Márki-Zay opatrnější, i když ani nutnost takového kroku nevylučuje.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].