Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Křetínský chystá největší českou nadaci

Majitel Sparty a Blesku slibuje dát na dobročinné účely 2,5 miliardy korun

Daniel Křetínský • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
Daniel Křetínský • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Čtvrtý nejbohatší Čech Daniel Křetínský si nechal minulý týden zapsat do obchodního rejstříku novou společnost jménem „Nadace EP Corporate Group“. Sídlo má v Pařížské ulici, stejně jako hlavní Křetínského firma EPH, a fungovat by měla začít už letos.

Křetínský je v rejstříku zapsaný jako předseda správní rady. Dalšími dvěma členy jsou Daniel Častvaj, Křetínského mluvčí a manažer v mediální skupině CNC, a právnička Jitka Fejglová, která figuruje v dalších 15 Křetínského firmách.

Nadace má podle Častvaje „ambicí být největší v ČR“. Čemu se bude věnovat, by mělo být známo do konce roku. „Zaměření a podrobnosti budeme komunikovat v blízké době, nejprve musíme nastavit všechny procesy, webovou stránku atd. Daniel je připraven v období dalších deseti let vydat na charitu nejméně 2,5 miliardy korun,“ uvedl Častvaj v rámci odpovědí na otázky týkající se Křetínského profilu, který vychází v novém čísle Respektu.

Křetínský podniká hlavně v energetice. Kontroluje více než stovku společností, od roku 2017 figuruje v globálním žebříčku dolarových miliardářů magazínu Forbes. Jeho majetek časopis momentálně odhaduje na 3,9 miliardy dolarů. Křetínského největší firma EPH vykázala v poslední účetní zprávě za rok 2020 hrubý zisk (EBITDA) 2,2 miliardy eur. Naposledy na sebe upozornil nákupem podílu v londýnském fotbalovém klubu West Ham United.

Nadace, která by zastřešovala dobročinné výdaje, zatím v košaté struktuře Křetínského firem chyběla. Podle Častvaje to ale neznamená, že by se Křetínský této sféře doposud nevěnoval – jeho dosavadní výdaje na charitu a „sociálně odpovědné“ projekty prý činí víc než miliardu eur. Do této částky holding započítává některé výdaje fotbalové Sparty Praha nebo příspěvky pro univerzitu v Hradci Králové od firem AVE CZ a Elektrárny Opatovice. Další peníze Křetínský utratil přes nadaci partnerské skupiny J&T.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].