Fronty na řidičáky můžou skončit. Načas půjde jezdit s propadlým dokladem
 
Policie
Ilustrační foto

Dlouhé fronty kvůli výměně řidičských průkazů můžou nejspíš skončit. Stát chystá generální pardon, aby šlo dočasně jezdit i s propadlým řidičákem. Tolerance má platit tři měsíce, nebo až do března příštího roku. Změny mají být oznámeny v úterý, potvrdil Respektu ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Mezitím má být zprovozněn online systém, aby šlo o výměnu dokladu šlo požádat bez chození na úřad. To nyní nejde - na úřad se musí dvakrát. „Do března to snad dáme,“ říká k zprovoznění online žádanek Vladimír Dzurilla, šéf vládní organizace NAKIT, která digitalizaci státní správy řídí.

Reklama
Reklama

Tolerance propadlých řidičáku má platit minimálně po dobu nouzového stavu. Během něho chce ministerstvo dopravy zároveň protlačit zrychlené parlamentem změnu zákona, tak aby tolerance byla legální i po skončení nouzového stavu.

Čtěte také: Řidičák a covid

„Musíme ten zákon napsat, termín hledáme,“ přibližuje náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Shoda je ale podle něj na konci března. Náhradním řešením, na které se souběžně čeká, je, že by proslouženi platnosti řidičáku navrhla Evropská komise pro celou Unii tak jako na jaře, což je podle Němce reálně ve hře.

Řidičáky si má ještě do konce roku vyměnit přes 300 tisíc lidí. To způsobuje hodinové fronty, které jdou kromě nepohodlí i proti záměrům vlády, jež volá po „osobním lockdownu“. Respekt na tento stav upozorňoval už před měsícem, mezitím se fronty dál prodlužují. Problém je hlavně v Praze, výměnu lze ale vyřídit i v jiných obcích s rozšířenou působností, což může vést i k zahlcování úřadů Pražany v obcích kolem hlavního města.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 824

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte