Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Do Liberce je daleko, ale blíž test není

Povinnost testovat zaměstnance v některých okresech zaplnila testovací kapacity

Testování v továrně Linet; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Testování v továrně Linet; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Když vláda před dvěma týdny nařídila firmám pravidelné testování zaměstnanců, odborníci i někteří hejtmani varovali před podstatným vedlejším efektem povinného průmyslového testování. Testů k objednání není nekonečný počet ale nejen proto některé firmy budou posílat své zaměstnance do veřejných testovacích míst. Ta se zaplní a nezbude pak kapacita pro ty, kteří cítí příznaky nákazy a chtějí postupovat podle pravidel, tedy nechat se testovat a nastoupit do izolace Jak ukazují případy z uplynulého týdne, na tenhle scénář došlo.

Lenka Bulířová příznaky covidu-19 poprvé pocítila minulý týden v neděli. Silnou bolest hlavy společně s horečkou popsala svému praktickému lékaři a ten ji odkázal na rezervační systém Libereckého kraje. V minulých týdnech nebyl problém blízko domova volné místo rychle sehnat. To se ale s nástupem testování ve fabrikách změnilo.

Žije v obci Hejnice, odkud je to vlakem nejblíže do Frýdlantu. Další nejdostupnější místo, kde byly testovací kapacity volné, ale byl až Liberec, případně Tanvald a východočeský Turnov. „K bydlišti mám blízko pouze nemocnici ve Frýdlantu. Jinak bych musela cestovat vlakem s dvěma přestupy do Liberce,“ popisuje Bulířová. Neuměla si prý představit, že by cestovala v takovém zdravotním stavu, zároveň nechtěla ohrozit spolucestující.

„To je pro spoustu lidí tak z ruky, že tam nejezdí,“ potvrzuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jenže lidé nijak nemají zaručeno, že se na test dostanou v blízkém okolí.  Lenka Bulířová nakonec místo v blízkém Frýdlantu našla až ve čtvrtek, čtyři dny po prvních příznacích. Mezitím se ale dozvěděla, že koronavirus mají možná také rodiče, jenže rezervační systém byl plný i pro ně. A cestovat do Liberce by pro ně znamenalo stejný problém jako pro jejich dceru.

Liberecká hygiena připouští, že nastalá situace může být problematická, a bylo by pro ni lepší, kdyby firmy dokázaly testy zařídit samy.  I středně velké firmy, jak zástupci některých z nich potvrdili Respektu, měly však problém nakoupit dostatek testovacích sad. V uplynulých dnech je poptávaly stovky podniků.

Komu se to nepodařilo, nezbylo mu než odkázat zaměstnance na veřejně dostupné testovací kapacity. A netýká se to jen antigenních testů. Pozitivní antigenní test znamená reparát v podobě PCR testu. Lidé, kteří je od zaměstnavatele nemají, budou i v tomhle případě odkázaní na rezervační systémy.

Hejtman Martin Půta prý na možnou komplikaci společně s šéfem Asociace krajů a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS) upozorňoval na jednání Ústředního krizového štábu, ale odpovědi, jak se přetížení testovacích kapacit vyhnout, se prý nedočkali. „Ptali se nás, jestli to bude problém. My řekli, že ano - ale bez odezvy,“ popisuje Půta.

Podle hejtmana kraj žádné řešení k dispozici nemá. “Zázraky neumíme. Když není volno ve Frýdlantu, musejí lidé zkrátka do Liberce,“ reaguje na popsaný příklad. „Zdravotníci teď řeší hlavně situaci v nemocnicích a očkování.“  Kraj by další testovací místa by nabídl rád, ale nemá k dispozici zdravotnický personál, který by je obsluhoval.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].