Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Dezinformátoři Tušl a Čermák jsou ve vazbě kvůli velkému množství svých fanoušků, které nabádali k násilí proti konkrétní ukrajinské demonstraci

Podle žalobkyně jsou proto nebezpečnější. Že je dvojice zbavená svobody, je v Česku přelom

Patrik Tušl a Tomáš Čermák, dva radikální čeští dezinformátoři, neskrývají svůj vztek. „Ty vole, zase mi to ňák mlží, vono to občas blbne, dělá to takovej opar. Nevím, jestli je to facebook, nebo čím to je, to sou hrozný buzeranti,“ zlobí se na neostrý obraz Tomáš Čermák, který sám sebe natáčí na telefon před jedním z rozestavěných domů neznámo kde v Česku. „Protože to napíchli fízlové zrovna,“ odpovídá mu stejně rozhořčeným tónem Patrik Tušl, co si myslí, že nekvalitu třiadvacetiminutového skeče způsobilo.

Obraz se sice nakonec ustálí na docela dívatelné podobě, naštvání obou ale nemizí. „Ty vole, už mě to sere,“ říká Čermák a přechází k hlavnímu sdělení: „Zdar přátelé, je tam někdo, je průser. Žene se sem strašná pohroma, půjde to hodně rychle do prdele. A teď musíme hodně něco zdůraznit. Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu.“ Tušl pak vypočítává mítinky na podporu Ruskem napadené Ukrajiny a zdůrazňuje, že ten největší, kam by mělo přijít pět tisíc Ukrajinců a jejich podporovatelů, se uskuteční 24. srpna od osmi od rána do deseti do večera na Václavském náměstí.

„Pět tisíc zasranejch, špinavejch Ukrajinců, ty vole! Tam musíme bejt,“ křičí Tušl. Oba muži se shodují, že teď už „není prdel“ a že musí okamžitě začít jednat, jejich slovy, jít do „pořádného protiútoku“, aby už Ukrajinci „vypadli“. „Pište, kdo z vás bude ochotnej postavit se jim ve stejnej den na odpor, uděláme stejnou protiakci, musíme už ukázat, kdo je tady doma a zvednout prdel a vyhecovat to pořádně. Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí. Ale musíme vás dostat do těch ulic do prdele už,“ křičí Čermák.

Téhle akce se Tušl s Čermákem nejspíš nezúčastní. Krátce po natočení videa a jeho vyvěšení na jejich sociálních sítích, si je předvolala policie a soud na ně následně uvalil vazbu. Jsou podezřelí z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a podněcování nenávisti vůči skupině osob, za což jim hrozí tři roky ve vězení. Inkriminované video, kde se měli trestného jednání dopouštět, sice ještě před svým zadržením narychlo smazali, policie si ho však zálohovala a to nyní slouží jako jeden z důkazů proti nim.

Dezinformátoři neskončili ve vazbě za šíření dezinformací, to samo o sobě nemusí být trestné, ale právě za podezření na konkrétní trestné činy jako je podněcování dalších k násilí. Policie a státní zastupitelství jejich aktivity měsíce podrobně monitorovaly, když měly pocit, že mají dostatek důkazů, zasáhly. Deník Aktuálně.cz v minulosti upozornil, že Tušl je navíc stíhaný za stalking prezidenta lékařské komory Michala Kubka, který podporoval očkování proti koronaviru, dezinformátoři to označovali za novodobou totalitu. Čermák pak čelí ještě obvinění za propagaci terorismu.

V Česku téměř nikdy dezinformátoři ve vazbě nekončí, její uvalení je tedy jistým průlomem. „V obecnosti mohu uvést, že důvodem byl ohled na počet jejich fanoušků a podporovatelů, který je poměrně široký, zvyšuje to nebezpečí, že by jejich slova mohla přerůst do nějakých konkrétních skutků. Zároveň se to vztahovalo ke konkrétní akci, která se má konat v Praze,“ říká Respektu obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Katarína Kandová, proč pro Tušla s Čermákem vazbu požadovala.

Jejich video, stejně jako další podobné příspěvky, pravidelně sledovaly tisíce fanoušků. Zmiňovanou akcí mělo být shromáždění na Václavském náměstí za čtrnáct dní. Bez Tušla s Čermákem, pokud odvolací soud nevyhoví stížnosti, jež si podali. Samotný případ by se mohl dostat k soudu v řádu týdnů až měsíců.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].