Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Děti, buřty, očkování. Karel Janeček ohlásil kandidaturu na prezidenta

Miliardář může být hlasem těch, kteří jsou nespokojení s covidovými omezeními

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Tři, dva, jedna, začínáme,” udával v pátek dopoledne pokyny v zákulisním prostoru pražské La Fabriky člen týmu Karla Janečka, načež se v jemném dýmu zjevil i sám miliardář. Nezamířil ale k řečnickému pultíku, jak by se čekalo, šel se usadit na menší jeviště, kde už čekala skupinka lidí včetně jeho ženy Lilie. A s osazenstvem rozehrál krátké představení: vyzval je, aby se zamysleli, jak na stupnici od jedné do dvanácti hodnotí život v Česku, a několik přítomných pak poskytlo na toto téma svá zamyšlení.

Vyzvaní - víceméně všichni středního věku a evidentní Janečkovi fanoušci - vyjadřovali optimismus a spokojenost se svým životem, ale zároveň připomínali vážné problémy, které podle nich trápí Česko: korupce, spravedlnost, špatná zdravotní péče nebo různá kvalita vzdělání. O stejných tématech pak mluvil i Janeček v krátkém proslovu, tentokrát již před pultíkem s nápisem “Tohle jsme my”. A na jeho konci konečně oznámil to, co všichni tušili a proč do La Fabriky přišli - že hodlá kandidovat na prezidenta.

Spolumajitel společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty s pomocí jeho algoritmů, se chce připojit díky sesbírání petičních podpisů od voličů; potřebovat jich bude minimálně 50 tisíc. Pro jejich získání plánuje otevřít podpisová střediska. Prezidentská volba by se měla konat na počátku příštího roku, současný prezident Miloš Zeman už funkci obhajovat nemůže. Ve veřejném prostoru zaznívají jména asi tří desítek kandidátů. Většina z nich dosud oficiálně účast v klání nepotvrdila, a to včetně předpokládaných favoritů: bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalého vysokého vojenského představitele NATO a české armády Petra Pavla.

Oficiálně už naopak kandidaturu oznámili senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a advokátka Klára Long Slámová. Janeček je však první, který rozhodně nebude mít problém se sháněním financí. Jakožto jeden z nejbohatších Čechů, jehož majetek je odhadován na skoro tři miliardy korun, snadno sežene 40 milionů představujících povolený strop pro kampaň v prvním kole. Zatím stále ještě kompletuje svůj tým, ale i z pátečního programu bylo jasné, že důležitou roli bude v kampani hrát jeho žena Lilia. Ta Janečka provázela celé dopoledne. Když dával rozhovory médiím, šla se zdravit a objímat s příznivci ven na dvorek – a za mikrofonem místy působila i sebejistěji než sám Janeček.

Jedním z témat, o kterém manželé hodně mluvili, byly děti: že je potřeba zajistit, aby měly co nejlepší vzdělání a nemusely kvůli tomu do zahraničí, že je dospělí podceňují nebo že je potřeba myslet na jejich zdraví. V této souvislosti pak musel Janeček na tiskové konference obhajovat výroky z předávání Českého slavíka, kde se vyjádřil proti očkování dětí. V reakci na to s ním ukončil spolupráci například Nadační fond Neuron, který miliardář zakládal a přispíval na jeho činnost. Janeček nyní situaci označil za zajímavou zkušenost, ale za svými výroky si stojí. “Považuji to za potenciál obrovsky špatné věci, že bychom měli očkovat zdravé děti proti nemoci, která je neohrožuje, kvůli vlastním strachům,“ řekl.

Mezi další priority zařadil kromě vzdělávání i svobodu a spravedlnost – v této oblasti dlouhodobě působí i jeho protikorupční fond. Jak ale vyplynulo z konverzací s některými jeho podporovateli, kterých na nádvoří La Fabriky přišlo několik desítek, nejsou to konkrétní programové věci, které je na Janečkovi lákají, nýbrž spíše jakýsi étos jeho osobnosti.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Vnímá věci v souvislostech”, “je to čestný člověk” nebo “záruka nezávislosti, protože je dostatečně bohatý”. Tak zněly některé argumenty podporovatelů excentrického miliardáře. “Stejné jako Babiš to nebude, znám ho osobně, myslí to jinak,” prohlásil muž, který na akci přijel z Ostravy. K dispozici měl stejně jako další příznivci svařené víno nebo čaj, u velkého ohně se opékaly i buřty.

Z Janečkových vlastních vyjádření i z komentářů některých podporovatelů vyplývá, že miliardář může být hlasem těch, kteří jsou nespokojení s covidovými omezeními a celkově by rádi viděli mnohem uvolněnější přístup k řešení pandemie. To se zdají potvrzovat i slova dalšího muže, jenž zmínil Janečkovo vyjádření na Českém slavíku: “To, co řekl o těch dětech, tam si dovolil celému národu říci to, co my můžeme říkat jen v hospodě.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].