Man talks on his phone beside a Huawei's billboard featuring 5G technology at the PT Expo in Beijing
Autor: REUTERS

Vláda Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům ve své zemi od příštího roku využívat při stavbě telekomunikační sítě 5G technologie čínské firmy Huawei. Společnosti, které už technologie čínské společnosti využívají budou mít šest let na to, aby je nahradily jinými. Podobný krok udělala už exekutiva USA, která loni zařadila Huawei na černou listinu společností s nimiž nesmí spolupracovat tamní vláda a žádná americká společnost.

Americká exekutiva i britská vláda „vyjadřují pochybnosti o bezpečnosti spolupráce s firmou, která musí podle čínského zákona spolupracovat s tamními tajnými službami“. Neexistuje pro to žádný stoprocentní důkaz, ale čínské technologie jsou ve vážném podezření, že pekingská vláda prostřednictvím své tajné služby skrze ně odsává data ze sítí, na jejichž stavbě se podílely.

Reklama
Reklama

Vstřícná vůči Huawei není ani Evropská unie. Zatím ani Evropská komise ani žádný stát EU nepřistoupil k vyloučení Huawei z budování sítí 5G, ale od počátku roku platí norma nazvaná Toolbox on 5G Cybersecurity, která říká, že země EU – konečné rozhodnutí bude na nich – se musí řídit musí při výběru technologií přihlížet k důvěryhodnosti dodavatele – a jedinými bezpečnostně zpochybňovanými dodavateli technologií do telekomunikačních sítí jsou čínské firmy v čele s Huawei.

V Česku stále platí zákonné varování před používáním technologií Huawei v páteřních kyberuzlech, vyhlášené Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na sklonku roku 2018. Což neznamená zákaz používání technologií Huawei, ale zvažování rizika při každé zakázce. Navíc premiér Andrej Babiš podepsal začátkem května s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem smlouvu, která zavazuje obě země ke spolupráci v budování sítí 5G tak, aby je chránila před neautorizovaným přístupem a zajistila občanům soukromí. Což je jakýsi eufemismus pro vyjádření „s Huawei raději ne“. (Mimochodem to neznamená, že Česko začne využívat americké technologie, jde hlavně o evropské dodavatele jako Nokia nebo Ericsson).

Česko bylo do jisté míry průkopníkem přístupu Evropské unie – tím, že ve svém varování upozornilo na rizika spolupráce čínských tajných služeb s technologiemi ICT –, podmínky „toolboxu“ se dohodly na pražské konferenci o 5G sítích a Američané i Britové tak trochu české varování přebrali a udělali z něj hlavní důvod stopky Huawei. Česko je ale zároveň trochu ICT královstvím společnosti PPF, která v roce 2018 podepsala s Huawei memorandum o spolupráci při výstavbě sítí 5G a PPF zatím s Huawei spolupracuje. Nakonec si tím hájí své finanční zájmy v Číně a tamní úspěch podnikání společnosti Home Credit (i když majitel firmy Petr Kellner říká, že se podřídí podmínkám EU a české vlády).

Koronavirová pandemie definitivně ukázala, jak podstatný a nezbytný je pro komunikaci v reálném světě ten elektronický. Trochu zjednodušeně se dá říct, že kdo ho dobude rychleji, toho podmínky budou v kyberprostoru platit. Pořád bude lepší, když to budou normy dané demokratickými státy (bez ohledu na dravost a často i bezohlednost největších firem tohoto prostoru) než autoritativní přístup země, která používá ICT technologie hlavně ke sledování a ovládnutí svých občanů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte