Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Schůzky podle Zemana, důchody podle Jurečky, vítězství podle Okamury

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Jana Černochová v Lánech • Autor: ČTK
Jana Černochová v Lánech • Autor: ČTK

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Další schůzky za plexisklem

Tento týden proběhne druhé kolečko návštěv ministrů a ministryň Fialovy vlády v prezidentském sídle v Lánech. Pozornost je upřená především na úterní setkání, kdy je na řadě kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský – právě u něj se předpokládá, že je tím nominantem, jenž Zemanovi vadí kvůli rozdílnému pohledu na zahraniční politiku a její směřování. Oficiálně však Zemanovy výhrady vůči pirátskému politikovi nikdo nepotvrdil - včetně předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Rozpis schůzek na tento týden je následovný:

Pondělí 6. 12. – Martin Kupka (doprava), Helena Langšádlová (věda a výzkum)
Úterý 7. 12. – Jan Lipavský (zahraničí), Zdeněk Nekula (zemědělství)
Středa 8. 12. –  Vít Rakušan (vnitro), Jozef Síkela (průmysl a obchod)
Čtvrtek 9. 12. – Zbyněk Stanjura (finance), Michal Šalomoun (legislativa)
Pátek 10. 12. – Vlastimil Válek (zdravotnictví)

Co se bude dít poté, až schůzky proběhnou, je otázka. Vznikající vláda doufá, že prezidenta dostatečně uspokojila, když na jeho přání vše proběhlo osobně – i když jak píše Marek Švehla v novém Respektu: „Výsledkem je bizarní ponižující rituál, kvůli jehož naplnění bude nová vláda jmenována nejdřív v půlce prosince. Ponižující nejen proto, že nám Zemanův aparát posílá přes Twitter fotky připomínající momentky z vládních kruhů v Turkmenistánu.“ Miloš Zeman si nicméně může ponechat výhrady vůči jednomu kandidátovi (či přidat další) a bránit jmenování vlády Petra Fialy jako celku.

Dva výroky Mariana Jurečky

Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si během posledních dní připsal dvě kontroverzní vyjádření. Zaprvé minulý pátek ČTK řekl, že připravuje změnu v důchodech – a že bezdětní si budou muset výrazněji spořit na důchod a stát je k tomu bude motivovat (jak přesně není zatím jasné). Konkrétně celý jeho výrok zněl takto: „Já bych chtěl, aby rodiče, kteří dnes vychovávají dvě nebo tři děti, případně víc, a mají dneska, řekněme, průměrné příjmy, mohli počítat s tím, že toto je ta základní investice, která jim bude stačit pro důstojný důchod v budoucnu. Pro ty lidi, kteří z různých důvodů osobních, zdravotních a tak dále děti nemají, nemohou mít, nedělají investici do dětí, tak tam musí být motivace ze strany státu, aby si výraznějším způsobem spořili na budoucí důchod,“ uvedl Jurečka. Nikdo z novinářů už se ale nedoptal a Jurečka sám nedoplnil, jestli lidovci tedy změnili názor například na adopci dětí homosexuálními páry, kterou strana nepodporuje. Pokud nezměnili, znamená to, že nemohou získat Jurečkou navrhovanou „výhodu“.

Dále Jurečka v Otázkách Václava Moravce v neděli prohlásil, že Fialova vláda plánuje zrušit navrhovanou vyhlášku ministerstva zdravotnictví týkající se povinného očkování lidí nad šedesát let a vybraných profesních skupin (lékaři, sociální pracovníci, hasiči, policisté. Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl podobu vyhlášky představit tento týden. Pokud by ji chtěla nastupující vláda zrušit, může se obrátit k Ústavnímu soudu v počtu 25 poslanců nebo 10 senátorů – nebo po nástupu na ministerstva přijmout vlastní vyhlášku.

Všichni pro Okamuru

O víkendu proběhl online sjezd hnutí Svoboda a přímá demokracie, kde se volilo nové vedení. Šéfem SPD byl potvrzen Tomio Okamura, dostal 84 z 85 hlasů – a to jen proto, že sám pro sebe prý nehlasoval. Výsledek hlasování znamená, že bude v čele hnutí další tři roky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].