JANA ČERNOCHOVÁ, politička, poslankyně, Sněmovna
Poslankyně a starostka Jana Černochová; ilustrační foto • Autor: ČTK

Starostka Prahy 2 a poslankyně za ODS Jana Černochová vyvolala vlnu reakcí svým sobotním tweetem. V něm napsala, že při očkování je nejdůležitější rychlost a vyzvala: “Kašlete na registr a očkujte, očkujte.“

Pražskou političku za tento výrok v komentářích zkritizoval např. její stranický kolega a jihočeský hejtman Martin Kuba. Černochová nicméně argumentuje, že z jejích zkušeností s očkováním na Praze 2, kde se nachází například Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), se ukazuje, že očkování přes centrální registr je pomalé a v řadě situací neefektivní.

Reklama
Reklama

Jedním z problémů registru podle ní je, že dochází k vypadávání lidí ve fázi mezi zaregistrováním a konkrétním přidělením termínu. “VFN se teď naposledy stalo, že poptala lidi, které mají v registru, poslala stovce lidí PIN2 - a z nich jich zareagovalo šestnáct,” říká Černochová.

Dalším problémem podle ní je, že lidé mohou mít rezervaci v centrálním registru. ale zároveň se také na očkování domlouvat s vlastními praktiky. V situacích, kdy lidé chtějí rezervaci zrušit, přitom reaguje registr pomalu, případně vůbec, odkazuje se starostka na příběhy občanů z její čtvrti.

https://twitter.com/jana_cernochova/status/1368199125599195138

I z těchto důvodů se podle ní začátkem roku úřad Prahy 2 rozhodl zapojit do logistiky očkování. “S ředitelem nemocnice a právníky jsme zjistili, že jako samospráva máme pravomoc otevřít registry a oslovit lidi nad 80 let. Naši zaměstnanci je obvolávají a nabízejí očkování. Zájemcům se pak ozýváme hned, jakmile nemocnice vypíše termín. Lidem voláme, vymýšlíme termín, který se jim hodí, případně je na očkování dovezeme,” popisuje.

Že by Praha 2 těžila z toho, že se na jejím katastru nachází hned několik nemocnic, přitom odmítá. “Je úplně jedno, kde očkujete. My jsme se rozhodli, že nemá cenu zřizovat speciální očkovacích centrum, protože tu máme nemocnici. Ředitel VFN je naopak rád, že má jistotu, když rozmrazí dávky, že je naočkuje. Dodržujeme všechna pravidla, jenom urychlujeme logistiku” říká.

Respekt 10/2021: Padne Blatný, bude Sputnik?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 45

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte