Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zkumavka

Sirky ve schránce aneb „lumpy do senátu volit nebudu“

Žijete ve volebním obvodu nezávislé senátorky Liany Janáčkové, proslulé výrokem „jsem rasistka“? Pak jste možná i vy dostali do schránky sirky, které senátorka rozesílá ve volební kampani jako součást svého propagačního letáku. Podle Janáčkové jsou sirky praktický dárek, který lidé nevyhodí. Soudný člověk v tom ovšem musí vidět odkaz na žhářský útok ve Vítkově či přinejmenším na jiné podobné akce, k nimž na Moravě opakovaně docházelo, neskončily ale tak tragicky.

Senátorka tvrdí, že ji souvislost s Vítkovem vůbec nenapadla. Pokud bychom jí to uvěřili, musíme konstatovat, že její duševní kapacita na výkon funkce senátora prostě nestačí. Co jiného než souvislost s Romy v tom asi tak voliči mohou hledat? Vzkazuje jim snad paní senátorka svým „praktickým dárkem“, který prý rozesílala už před šesti lety, že mají její nechutný leták spálit ihned po vyjmutí z poštovní schránky?

Hlasy, které na souvislost s Vítkovem upozorňují, Janáčková označuje za „hyenismus“. Je to chytrá hra na obě strany, senátorka tím nepochybně chce ukonejšit normální občany, aniž by se vzdala spikleneckého pomrkávání na rasisty. Jde tedy o promyšlenou strategii, jak zahrát na nejtemnější struny v duších voličů, vedenou z bezpečného útočiště poslanecké imunity.

Autor dnešní Zkumavky nemá chuť celou kauzu dále komentovat, protože to někdo už trefně udělal za něj: „I kdyby to bylo sebevětší přání pana Nečase, tak lumpy do Senátu volit nebudu," prohlásil Radomír Michniak, předseda místního sdružení ODS ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky, kde je senátorka Janáčková zároveň starostkou. Je nutné pouze dodat, že sirky se nakonec přece jen ukázaly být silnou kávou i pro premiéra (proč mu nestačilo už to, že senátorka již dříve mluvila v souvislosti s Romy o dynamitu a plotě s elektřinou?), takže se od Janáčkové nakonec distancoval.

Již koncem tohoto týdne se tedy dozvíme, zda se může v Česku do senátu opakovaně dostat člověk, který svým voličům naznačuje, že souhlasí s upalováním jejich spoluobčanů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].