Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zblízka

Hurá za bábu

Patřím k těm, kterým se video Přemluv bábu líbí. Minulý týden jsem si o něm povídal s ženskou polovinou klipu – Marthou Issovou a přesvědčila mě, že ho nedělala proto, aby tu vyvolala mezigenerační konflikt. Ale prostě proto, aby vyprovokovala mladé lidí jít volit.

Facebooková generace (s trochou nadsázky a hodně přivřeným okem i moje) je první, která teď půjde svobodně volit a netavil jí komunismus. Tedy přesněji řečeno, mohla by jít volit. Sociologické průzkumy ale hlásí, že prvo a druho voliči nejčastěji zůstávají doma, k volbám je nic netáhne. Máme svobodu, můžeme cestovat kam chceme, dělat co chceme, tak proč si moc zatěžovat hlavu pitomými politiky.

Martha Issová i Jiří Mádl mluví o obrovské apatii, která dnes mezi mladými lidmi panuje k tomu, co se děje ve společnosti. Cítím to podobně. Skoro není síly, která by ji zlomila. Přemluv bábu na to má našlápnuto – drzá nadsázka, pankáčská ironie, provokace.

Kde kdo klip kritizuje. Že vnáší do společnosti mezigenerační konflikt, že je hloupý, že herci nemají co vrtat do politiky… Takže popořadě. Mezigenerační konflikt do společnosti vnesli spíš politici, když začali slibovat krásné stáří všem a o mládí mlčeli. Je někomu divné, že se mladí lidé ozvali, když z Parlamentu doteď stále jen znělo „třinácté důchody, zrušení poplatků, obdarovávání sociálními dávkami“?

Jasně, klip by mohl být chytřejší a taky třeba barevnější nebo voňavější. Je to prostě umělecká licence. Mimochodem, kolik nápadů tady za poslední rok padlo na téma – proč mladí lidé nechodí k volbám a co s tím? O tom, jak politika vypadá, když ji v rukou drží inženýři, si snad nemusíme dlouho vyprávět…

Klip může posílit mezigenerační konflikt ve společnosti, což by jistě nebylo dobré. Ale upřímně, kolik z nás doteď tušilo, že tu nějaký konflikt doutná? Jestli k tomu máme našlápnuto, díky bohu, že to díky klipu většina z nás nyní ví a že se tak v budoucnu nebudeme moct vymlouvat, že jsme to netušili a nic s tím nedělali.

Nevím, jestli Přemluv bábu zlomí apatii mladých lidí a přiměje je jít k volbám. Jeho autoři se o to alespoň pokouší. V uťápnutém Česku navíc nesou kůži na trh. To není málo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].