0:00
0:00
Z nového čísla27. 2. 20102 minuty

Zmizet po anglicku

Britové se učí, jak si navzájem pomoci zemřít

Ray Gosling dnes tvrdí, že ho rozruch okolo jeho tříminutového monologu překvapil. Dokumentární film BBC, v němž osudové věty zazněly, byl prý určen pro lokální publikum anglického Nottinghamu, kde sedmdesátiletý novinář prožil většinu života a s jehož obyvateli má podle svých slov blízký a vřelý vztah. „Tolik lidí se mi během natáčení otevřelo, cítil jsem potřebu jim to oplatit a otevřít se jim také. Čekají to ode mě, jsem jim to dlužen.“

Na pohled trochu omšelý muž s rozcuchanými vlasy natáčel letos v zimě krátký pořad o umírání. Jako téměř vždy v jeho podání šlo o drobné příběhy obyčejných lidí. Gosling mívá ve zvyku hledět na věci zblízka – když koncem devadesátých let zbankrotoval, natočil jednoduše dokument sám o sobě a svém boji se složenkami a exekutory. Teď ve stejném duchu přidal k příběhům lidí z Nottinghamu svůj vlastní.

„Teď je možná správná chvíle podělit se o tajemství, které jsem dlouho tajil. Kdysi jsem někoho zabil. Byl to mladý muž, můj milenec. Umíral na AIDS, měl strašné, strašné bolesti. Lékař tehdy rozhodil rukama a řekl: nedá se s tím nic dělat! Odejdu teď pryč. Až se za půl hodiny vrátím, budete tu ještě? Řekl jsem, že ano. Pak jsem vzal polštář a přítele jsem udusil. Když se lékař vrátil, řekl jsem: už nežije. Víc k tomu nikdy nikdo neřekl.“

↓ INZERCE

Šokující doznání, nafilmované působivě mezi náhrobky nottinghamského hřbitova, přišlo jako blesk z čistého nebe – z kdysi oblíbeného stárnoucího britského reportéra se vyklubal vrah! Goslingovo vystoupení je ale ve skutečnosti součástí debaty, která se v Británii vede již dlouho.

Celý článek najdete v Respektu 9/2010.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].