0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla7. 6. 20133 minuty

Životní šance Michala Haška

Příchod Miloše Zemana na Hrad vlil novou krev do žil Michala Haška, druhého nejvýše postaveného muže strany, která míří k vítězství v příštích parlamentních volbách.

Teď se Hašek do kamer nedívá • Autor: Milan Jaroš

Když si o místopředseda ČSSD Michal Hašek rozklikl internet, vybuchl rozčilením. Teprve v tom okamžiku se totiž dozvěděl, že součástí návrhu nové rodinné politiky, který o den dřív předenesla ve Sněmovně odborná mluvčí ČSSD pro rodinu Michaela Marksová-Tominová, je také zavedení povinné rodičovské dovolené pro otce po vzoru Švédska a jiných zemí. Svým nejbližším spolupracovníkům se později svěřil, že ho Marksová-Tominová skutečně vytočila, když tak citlivou věc v ČSSD dopředu neprodiskutovala.

Stejně emotivně vystoupil též o několik dní později na uzavřeném jednání strany v Lidovém domě. Tam nápad Marksové-Tominové nejdříve podpořil bývalý premiér Vladimír Špidla a po něm údajně velmi opatrně i předseda Bohuslav Sobotka. Následovala však lavina ostrých slov. Proti návrhu se jednoznačně postavili zástupci konzervativního křídla strany, například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jako jeden z posledních vystoupil právě Michal Hašek, jenž návrh označil za „šílený“ - za plán, který „poškozuje ČSSD“. V tu chvíli ztratila Marksová-Tominová podporu svého šéfa. Předseda strany Sobotka se totiž po Haškově vystoupení stáhl a prohlásil, že ČSSD si musí napříště na způsob prezentace svých nápadů dávat pozor. Také Marksová-Tominová pod náporem kritiky později veřejně obrátila, když začala tvrdit, že jí šlo vlastně pouze o otevření diskuse a že opatření ani nemělo být součástí oficiálního programu ČSSD.

Tím byl revoluční návrh české sociální demokracie definitivně odložen. Straničtí konzervativci v čele s Michalem Haškem, kteří již delší dobu vedou s modernisty souboj o budoucí tvář ČSSD, si připsali důležitý bod. Souboj má však významnější rozměr. Michal Hašek sice před dvěma lety prohrál s Bohuslavem Sobotkou souboj o stranické předsednictví, od té doby se ovšem karta obrátila. ČSSD dnes podle průzkumů míří k vítězství v příštích parlamentních volbách, v pražských kuloárech se nicméně otevřeně mluví o tom, že do křesla premiéra vůbec nemusí usednout její předseda.

Michal Hašek v letošní prezidentské kampani, na rozdíl od „modernizátorů“, jednoznačně podpořil Miloše Zemana. První místopředseda ČSSD také v kontrastu s mnoha svými kolegy v čele se Sobotkou „nepodtrhl“ Zemana před deseti lety při tehdejší prezidentské volbě a neposlal ho tak na dlouhá léta na nedobrovolný odpočinek na Vysočinu. Prezident má ve straně stále nevyřízené účty (o Sobotkovi mluví podle očitých svědků, například jako teď při státní návštěvě Polska, jako o „idiotovi“) a v osobě Michala Haška vidí člověka, který mu stranu může pomoci ovládnout.

Konzervativní křídlo v čele s neformálním lídrem Michalem Haškem je tak v tomto okamžiku nabito novou energií a cítí vítr v zádech. Zeman může po volbách pověřit sestavením vlády teoreticky kohokoli. Premiérskou partii uvnitř ČSSD přitom rozhodně nesvádí žádný nováček, ale zkušený matador a profesionál se vším, co k tomu v současné politice patří. 

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].