Nová šéfka FED
Nová šéfka FED • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

41 profil
41 profil • Autor: Respekt
V programu Baracka Obamy se tomuto bodu jen tak nic nevyrovná. Aktuálně ho trochu zastínila krize kolem federálního rozpočtu, ale výběr nového šéfa nejdůležitější centrální banky na planetě, v jejímž čele po osmi letech končí hvězda jménem Ben Bernanke, opravdu nemáme každý den.

Natož pak fakt, že mezi favority tentokrát stojí jedna drobná žena s bílými vlasy. Kritici jí vyčítají nedostatek rozhodnosti, fanoušci vychvalují její vysoký intelekt a sociální citlivost. Janet Yellenová (67) má šanci stát se vůbec první ženou v čele centrální banky nejen ve Spojených státech, ale také v celém v západním světě. A protože tento skleněný strop zůstává navzdory všem změnám mimořádně pevný, je jasné, že se máme na co těšit.


Její jméno připomínající český výraz pro lesní zvěř odkazuje k židovským předkům, kteří na konci devatenáctého století přišli do Ameriky z Polska. Dcera brooklynského lékaře a učitelky vynikala ve škole od útlého věku, už na střední škole bylo jasné a na vysoké zcela zjevné, že drobná tmavovláska to někam dotáhne. Její spolužáci i učitelé později vzpomínali, že v ambicích, píli a intelektu byla evidentně před nimi.

Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, před měsícem v textu v deníku The New York Times napsal, že Yellenová, kterou učil na Yaleově univerzitě, byla jedním z nejlepších studentů, které za svoji 47 let trvající učitelskou kariéru na nejprestižnějších univerzitách světa zažil.

Respekt 41 obálka
Respekt 41 obálka • Autor: Respekt
Důvody, které ambiciózní mladou ženu nakonec dovedly k volbě ekonomie, pak předznamenaly, v čem Yellenová později vynikne. Jak řekla loni v rozhovoru pro agenturu Reuters, nadchla ji přednáška amerického ekonoma Jamese Tobina: „Udělal na mě ohromný dojem jeho silný smysl pro morálku a sociální odpovědnost.“ 

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1589

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte