Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Výprava za Noemovou archou

Návštěva záhadného objektu pod horou Ararat člověku připomene, o čem je příběh potopy světa: o vztahu člověka a Boha, o nezvratném slibu, že protivenství budou mnohá, ale k žádné světové katastrofě již nedojde.

  • Autor: Václav Cílek
• Autor: Václav Cílek

Koncem srpna mě režisér Karel Kopš požádal, abych odjel do východního Turecka pod mohutný zasněžený Ararat, kde necelé dva kilometry od íránské hranice leží útvar, který tvarem i rozměry připomíná velkou loď. Pan režisér jej natáčí pro svůj dokumentární projekt a mým úkolem bylo říci, zda se jedná o geologický, či archeologický objekt, tedy zda by ona araratská záhada mohla být Noemovou archou.

Již při studiu písemných materiálů bylo zřejmé, že půjde o víc než o pouhou geologii. Objekt je totiž už padesát let cílem výzkumu různých, někdy poměrně sofistikovaných expedic, které pravost „archy“ buď potvrzují, či méně často zpochybňují. Jde o záležitost, do níž se promítá velmi starý, ještě sumerský mýtus, přírodní vědy a jakási nová mytologie založená na propagaci náboženství a doslovném čtení svatých písem.

„Noemova archa“ je kupodivu dobře přístupná. Stačí se dát po hlavní silnici z tureckého či spíše kurdského Doğubayazitu k íránské hranici, těsně za vesnicí Telçeker odbočit po prašné silnici a pokračovat asi čtyři kilometry směrem k jihu. Archa je vidět přímo z cesty, policie nikoho neobtěžuje a místní Kurdové jsou k cizincům přátelští. Indianu Jonese za průvodce nepotřebujete.

Zbytek reportáže si můžete dočíst v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 31. 10. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].