"FDA povolil 26 léků pro léčbu mužských sexuálních poruch, pro léčbu ženských ale nepovolil dosud…
"FDA povolil 26 léků pro léčbu mužských sexuálních poruch, pro léčbu ženských ale nepovolil dosud žádný. Je načase to změnit.“ • Autor: Globe Media / Reuters

Americké lékárny se mohou těšit na skutečné žně. Už jen malý krok chybí k tomu, aby federální Úřad pro potraviny a léky (FDA) schválil do prodeje pilulku, o níž se mluví jako o přelomu v medicíně. Ještě žádné farmaceutické firmě nikde na světě se nepodařilo vyvinout lék na obtíže, jimiž trpí nemalá část současných žen.

Látku jménem flibanserin před pár týdny doporučil ke schválení expertní panel, konečné rozhodnutí úřadu se očekává v srpnu. A v mezičase se Američané přou, v čem onen přelom vlastně spočívá. Zda v tom, že ženy konečně dostanou preparát, který zvyšuje chuť na sex. Anebo spíš ve zjištění, že marketing farmaceutických firem dokáže protlačit na trh lék, který je nejen neúčinný, ale možná i nebezpečný.

Flibanserin objevili před pěti lety výzkumníci německé firmy Boehringer Ingelheim při hledání nových možností léčby deprese. Na ty sice látka příliš nezabírala, zdálo se však, že by mohla mít potenciál pro jiné obtíže. Starosti s nízkou sexuální touhou dnes přivádějí do ordinací řadu žen, jimž malý apetit působí partnerské problémy. Pro zvýšení náruživosti sice existuje řada lidových receptů a „zázračných“ potravinových doplňků, v praxi však pomáhá hlavně psychoterapie – pokud mají obtíže psychické důvody.


Nikde na světě dosud nebyl schválen lék, který by libido prokazatelně stimuloval na chemické bázi. Farmaceutické firmy tuší v oblasti sexuálních poruch zlatou žílu. Ostatně ne náhodou je jedním z pohádkových příběhů téhle branže objev viagry, která od roku 1998 vydělává koncernu Pfizer téměř 40 miliard korun ročně. Nelze s jistotou říct, zda by ženská obdoba modré pilulky úspěch zopakovala, ale odhaduje se, že účinné afrodisiakum může utržit i 30 miliard korun ročně.

Německá firma Boehringer Ingelheim se tak nebránila, když se jejímu novému patentu začalo přezdívat „růžová viagra“. Po prvních testováních, v nichž flibanserin vykazoval jistou schopnost zvyšovat sexuální touhu u žen, uspořádala opulentní setkání v Paříži, kam pozvala gynekology a sexuology z celé Evropy. Řečníci se snažili lékaře přesvědčit, že drží v ruce revoluční pilulku.

Nicméně marketing na starém kontinentě příliš nepomohl. Když se lék dostal do oficiálního schvalování, úřady jej k prodeji nepovolily. Dostupné studie neprokázaly podle regulátorů dostatečnou účinnost, zato vedlejší účinky převyšovaly obvyklou míru. Němci pak patent prodali americké firmě Sprout, jež se rozhodla zkusit štěstí za oceánem.

Jak má lék fungovat, jak byl prosazen a jaké jsou nejčastější námitky? Čtěte v novém Respektu 29/2015, který vychází v pondělí 13. července (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte