Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Oprávněná panika

Tisíce nakažených, stovky lidí se zničenými ledvinami, spory o německý systém hlášení epidemií – to vše má na svědomí nová bakterie, vzešlá z genetického kadlubu mikrobiálního světa.

Bakterie Escherichia coli, seznamte se. • Autor: Profimedia.cz
Bakterie Escherichia coli, seznamte se. • Autor: Profimedia.cz

Když začátkem května napadl nový kmen bakterie Escherichia coli první obyvatele Hamburku, objevily se u nich tak vážné zdravotní komplikace a počet mrtvých rostl takovou rychlostí, že se lékaři báli opakování tragédie z roku 1892. Tehdy v německém přístavním městě propukla epidemie cholery, během níž se nakazilo 17 tisíc lidí a polovina jich zemřela. Úřady zpočátku vše tajily, a tak se nákaza dostala na lodích až do New Yorku. V Hamburku samém se pak nemoc rychle šířila; dezinfekční místa vznikala v tanečních sálech, nádražích i tělocvičnách, nové hroby bylo nutné kopat ve dne i v noci. Infekci se podařilo zastavit až poté, co německý mikrobiolog Robert Koch odhalil, že se zdroj choroby skrývá v kontaminované spodní vodě.

I letos se lékaři horečně pustili do hledání původce nákazy a pod velkým tlakem v prvních týdnech chybně označili jako zdroj španělské okurky. Bakterií se mezitím nakazili další a další lidé nejen v Německu, ale téměř v celé Evropě, ve Spojených státech i Kanadě; celkem dosud infekce postihla přes 4100 lidí. Počet mrtvých je velmi vysoký – do dnešních dnů zemřelo asi 50 infikovaných.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí11. 7. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].