Dovolená ve starých časech
Dovolená ve starých časech • Autor: ČT

Málokdy se český televizní pořad dostane na titulní stránky světových novin a u jeho tvůrců se střídají zahraniční štáby. Svět zaujala, někdy i rozhořčila, reality show, kde herci převlečení za gestapáky křičí na účastníky, kteří před kamerami prožívají své dva měsíce ve válečné době. Je možné, že Česká televize svou Dovolenou v Protektorátu, která o právě uplynulém víkendu skončila, vytvořila světový unikát – který záhy narazil na své etické limity. Podařilo se nám zahlédnout aspoň náznak podstaty protektorátu, nebo jde opravdu o nevkusnou zábavu?

Ten nápad nosila dokumentaristka Zora Cejnková v hlavě od roku 2010. S jistotou tehdy věděla jen jedno: chtěla diváky co nejvěrněji přenést do období protektorátu. Inspirovala ji k tomu její babička, která jí po celé dětství vyprávěla vlastní zážitky z každodenního života za okupace. Práci na nápadu pak přerušila kvůli mateřství, už v roce 2012 se ale spojila s producentkou České televize Lenkou Polákovou a Dovolená v Protektorátu začala pomalu dostávat tvar.


Shodli se, že hlavními aktéry musí být třígenerační rodina neherců, usazených do pokud možno historicky věrného prostředí. Takový výlet do historie není v dnešní televizní tvorbě výjimečný, je to naopak atraktivní formát. Autorky samy jako jednu z inspirací zmiňují oblíbený cyklus dokumentů britské BBC, který svoje účastníky přenesl třeba na venkovský statek 19. století. Stejně jako v zahraničních vzorech, i Dovolenou v Protektorátu měly doprovázet dobové záběry a hlas vypravěče, který divákům vysvětluje historický kontext. Tehdy také vznikl název, který mnoho lidí rozčílil ještě před uvedením prvního dílu. „Dovolená a protektorát? Copak v tom spojení někdo může necítit ironii?“ kroutí hlavou autorka nápadu Lenka Poláková.

Do konkurzu se přihlásilo šest stovek rodin, které zlákala zvědavost. Jak Poláková vzpomíná, výběr nebyl jednoduchý. Potřebovali rodinu, která by držela při sobě, neměla problém komunikovat spolu i s režisérkou, a hlavně aby její členové byli schopní děj komentovat a přemýšlet nad situacemi, kterými v průběhu show budou procházet. A také aby neměli problém na dva měsíce odjet na neznámé místo za neznámým úkolem – pracovní název pořadu tehdy zněl Dovolená ve starých časech a rodina nevěděla, co přesně ji čeká. Navíc odjížděla bez nároku na odměnu: že mohou vyhrát milion českých korun ve zlatě, se dozvěděli až později. Volba nakonec padla na sedmičlennou rodinu Dočekalových-Lustykových z Doks (až do doby uzávěrky Respektu měla rodina smluvně zakázáno mluvit s médii).

Untitled 1
Untitled 1 • Autor: Respekt
Kde se projekt odehrává? Proč tvůrci mluví o „situačním dramatu“? Do jaké míry je možné simulovat strach o život? A do jaké míry je vkusné to na televizní obrazovce zkoušet? Co říká herec, který ztvárnil gestapáka? Jaké jsou hlavní námitky? Čtěte v novém Respektu 25/2015, který vychází v pondělí 15. června (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1303

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte