Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Když ANO říká NE

Komunální volby odhalují vratké základy Babišova hnutí

Neprůhlední... • Autor: Milan Jaroš
Neprůhlední... • Autor: Milan Jaroš

Výlohy s modrými rámy jsou zatažené roletami, dovnitř není vidět ani přes skleněné dveře kryté neprůsvitnou fólií. Krajskou kancelář hnutí ANO v pražských Vršovicích zdobí jen malý plakát „Říkám – ANO, bude líp“. Ačkoli jsou úřední hodiny, dveře jsou zamčené. Po zaklepání otevírá žena středního věku: „Tady vám nikdo žádný rozhovor teď před volbami neposkytne. Obraťte se na tiskovou mluvčí.“

Velká kancelář vypadá dost nezabydleně, ani u jednoho ze tří stolů s počítačem nikdo nesedí. Vtom vchází do dveří muž v červené bundě, krajský manažer a místopředseda ANO na Praze 10 Pavel Plesník. Rozhovor o pražském ANO odmítá stejnými slovy: „Obraťte se na mluvčí.“ Pak se oba věnují ženě, která vchází se slovy: „Posílá mě paní doktorka, chtěla bych pomoci. Nejsem členka, sympatizuji.“

Nezklame nás? (Příznivci Andreje Babiše na předvolebním mítinku) • Autor: Matěj Stránský
Nezklame nás? (Příznivci Andreje Babiše na předvolebním mítinku) • Autor: Matěj Stránský

Paní doktorkou je myšlena předsedkyně ANO v Praze Radmila Kleslová. Ta sedí o kousek dál, na radnici Prahy 10. Je tu místostarostkou, původně za ČSSD, od letošního února za ANO. „Paní doktorka nemá čas, právě jde na jednání rady,“ říká sekretářka. „Nechte mi tu telefon, určitě se ozveme.“

Nikdo od předsedkyně Kleslové se ale neozve. Zato hned volá bývalý manažer PR a marketingu skupiny Agrofert, teď mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Opakuje totéž co krajská kancelář – s dotazy se obracejte na mě.

Tahle scénka je pro hnutí ANO typická. Čím víc se blíží komunální volby, tím víc se ukazuje, že hnutí, které boduje v průzkumech (podle TNS Aisa pro ČT by s 25 procenty volby vyhrálo, druhá ČSSD má o osm procent méně), je značně neprůhledný a směrem k veřejnosti velmi nesdílný projekt. Zatímco u sněmovních voleb, kde se sestavovalo 14 kandidátek, i u evropských, které vyžadují pouze jedinou kandidátní listinu, se tyto rozměry mladého hnutí miliardáře Andreje Babiše ještě dařilo maskovat, blížící se komunální volby je však ukázaly v plném světle.

Logicky. Obcí je v Česku přes šest tisíc, a i když ANO nakonec kandiduje jen v 850 z nich, potýká se s mnoha problémy: pražská centrála vyhazuje kandidáty a ruší celé kandidátky, v regionálních organizacích propuká mezi nesourodým osazenstvem boj o moc.

U komunálních voleb může mít na startu problém s naplněním kandidátek každá strana. To, jak ho řeší ANO, ale ukazuje velmi znepokojivý obraz. Nejpopulárnější strana porušuje zavedená pravidla hry, o všem rozhoduje hrstka vyvolených a situace ve straně je zcela nepřehledná. Nejen veřejnost, ale dokonce ani členové dnes nejsou schopni odhadnout, co případní vítězové voleb se svým mandátem vlastně udělají.

Personální zemětřesení, příbuzní na kandidátkách, stranické organizace o pár členech, davy čekatelů. O hnutí ANO před komunálními volbami čtěte v novém Respektu 38/2014, který vychází v pondělí 15. září (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].