0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla23. 7. 20103 minuty

Farmy na umělce

Jak to vypadá na táborech pro kreativní teenagery

Dětské filmové soustředění kina Aero v malé vesnici Mentaurov v kopcích nad Litoměřicemi / Foto Karel Cudlín • Autor: Karel Cudlín

„Děkujeme, že jste přišli, tahle písnička se jmenovala I Wanna a my jsme Black ‚n‘ White,“ rozloučila se kapela a vzápětí se pod pódiem kolem ní srotil hlouček fanoušků žadonících o podpis.

Jinak běžná scéna má v případě tohoto koncertu přece jen několik zvláštních rysů: kapela čtyř holek v černém vznikla sotva před týdnem, žádná z nich předtím nehrála na žádný hudební nástroj a navzájem se neznaly. Daly se dohromady až na letním dívčím táboře DG Rock Camp, který uspořádalo táborské centrum alternativní kultury Cesta. Během pěti dnů tu vznikly hned dvě kapely: Rockat a zmíněná Black'n' White.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dívky se naučily za ten čas opravdu hodně: dokázaly suverénně odehrát dvě vlastní – od podstaty punkové – skladby na pódiu vyhlášeného hudebního baru MP7 a kapelám vdechly život také sebevědomou mimohudební prezentací. Navrhly vlastní loga, natiskly je na trička i placky a reportéra Respektu, který je žádal o rozhovor, ohromily otázkou: „Ukážete nám novinářský průkaz?“

Mladé holky potřebují podporu
Pro českou střední generaci je představa letního tábora už asi navždy spojena s polovojenským drilem a soutěžemi ve fyzické zdatnosti. Po roce 1989 se sice roztrhl pytel s tábory všeho druhu, umění a tvořivost však v nabídce nadále chyběly. A tak první polistopadová generace s aktivním přístupem ke kultuře zjistila, že pro své děti musí takové umělecké a svobodomyslné tábory zřídit sama. Už nejde jen ojedinělé vlaštovky: na podobném principu vytvořil letní tábor Bartoška režisér hudebních klipů a moderátor Zdeněk Suchý, pro zdokonalení hráčské techniky rockových teenagerů vznikl Rock Camp v Olešné u Nového Města na Moravě a ve spojení s galerií GASK probíhají výtvarné tábory v Kutné Hoře. Cena takových táborů sice vždy tak o třetinu převyšuje klasické, ale zato mohou nabídnout jasně definovaný program směřující k cíli, kterým může být rockový koncert nebo promítání vlastních filmů. Reportéři Respektu navštívili dva z nich.

Táborské centrum Cesta v prostorách stavení někdejšího Ctiborova mlýna je pro vznik prvního holčičího „rock campu“ ve východní Evropě ideálním místem. Samotné Centrum založila už počátkem devadesátých let dvojice hudebníků Hilary Binder a Chris Rankin a kromě jiného nabízela zkušebny zdejším kapelám, což se projevilo jako prozíravý krok ve vývoji táborské scény. Vyrostla tam celá jedna generace hudebníků, která teď vytváří podmínky pro tu další.

Celý článek najdete v Respektu 30/2010


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].