Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Volby, Volební eintopf

Adenauer, rudoši a Angela

Jak šel čas v německých předvolebních klipech

My jsme rudoši • Autor: PDS
My jsme rudoši • Autor: PDS

Nic už není, co bývalo. Ani ty volební spoty. Ukázalo se to při psaní textu o povaze německé pravice do nového vydání tištěného Respektu. Během rešerše jsem narazil na skvělé spoty s kresleným kancléřem Adenauerem z 50. let - jeden z nich najdete coby první video tohoto volebního eintopfu. Následuje výběr stylových politických reklam z dalších let; užijí si hlavně němčináři, ale věřím, že estetika pobaví i všechny ostatní.

CDU, Konrad Adenauer a „žádné experimenty“ z roku 1957:https://www.youtube.com/watch?v=M1_RlfLNAr0

A zde jeho konkurenti, sociální demokraté opět z roku 1957:

https://www.youtube.com/watch?v=f_lZZEWm93g

V následujících lety se sociální demokraté výrazně proměnili, přijali model sociálně tržního hospodářství a symbolem jejich proměny byl Willy Brandt. Zde jeho spot z roku 1961:

https://www.youtube.com/watch?v=ceVtEVnop0M

Velkou roli ve stranickém systému tehdy hráli liberálové z FDP, kteří se tentokrát poprvé nedostali do Bundestagu. Nejprve pomáhali k parlamentní většině křesťanským demokratům (CDU), v roce 1969 přešli do vlády k sociálním demokratům, v roce 1982 je zase opustili a vrátili se na stranu Helmuta Kohla a jeho CDU… Záleželo vždy na tom, která interpretace liberalismu měla v této bývalé straně vzdělaných akademiků (jo, bejvávalo…) navrch. Zde historický spot z roku 1969:

https://www.youtube.com/watch?v=cAK4O3o36N4

V 80. letech na scénu vstoupili Zelení a přinesli s sebou i novou estetiku volebních klipů. Zde dva příklady, první je z roku 1987:

A rok 1990. První volby po sjednocení Německa, které strana odmítala:


 

V roce 1998 byla země po šestnáct let trvající vládě Helmuta Kohla hladová po společensko-kulturních reformách. Přinesla je rudo-zelená vláda vedená Gerhardem Schröderem; étos té doby je zřejmý v tomto spotu:


 

Nakonec ale Schröder musel reformovat i ekonomiku a pomohl si přitom pravicovými, liberálními recepty. Z jeho strany se odštěpila levicové frakce a ve stranickém systému Spolkové republiky se tím pádem napevno usadila postkomunistická Levice. Tady ještě krátký spot z doby, kdy si tato strana říkala PDS:

Z letošní kampaně se dá vybrat vlastně jen jeden spot – s tou, kolem níž se celá kampaň točila:

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].