Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Volby prezidenta

Hnůj, póvl a hovno

Pokus o "prezidentský" rozhovor s ministrem Kalouskem a režisérem Renčem

Miroslav Kalousek • Autor: HN, Martin Svozílek
Miroslav Kalousek • Autor: HN, Martin Svozílek

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg připravují strategii svých kampaní a slibují vzájemnou slušnost. Nervozita ale narůstá, možná více mezi tvůrci kampaní nebo spřízněnými politiky prezidentských kandidátů. „Jste póvl a hnůj,“ odpověděl ministr financí Miroslav Kalousek na aktuální žádost Respektu o krátký rozhovor o jeho pracovních vztazích se svým stranickým předsedou Schwarzenbergem. „S kýmkoliv jiným se o tom vztahu budu bavit, ale vy píšete o mně samé lži, takže vůbec nic ode mě neuslyšíte,“ dodává Kalousek.

Šlo vlastně o maličkost. Na Facebooku se často objevují věty – Topolánek měl svého Dalíka, Zeman Šloufa a kníže má Kalouska. Je to samozřejmě velmi nepřesná zkratka. Miroslav Kalousek je plnohodnotným členem vlády, kdežto Dalík i Šlouf byli nosiči vody, stojící za korupčními projekty. Možná stál za podezřelými projekty i Kalousek, třeba z jeho ministerstva vyšel v roce 2008 návrh na legendární zakázku století, stomiliardový tendr na odstranění ekologických škod. Návrh shodila ze stolu následující vláda Petra Nečase na návrh Miroslava Kalouska a podle kuloárních informací se o to přičinil zejména Schwarzenberg.

Ale jistě to nevíme a byla to jedna z věcí, o nichž jsme se chtěli s ministrem financí bavit. Nebudeme, s póvlem tento politik nemluví. Ministr financí odmítá vysvětlit okolnosti podezřelého projektu ve chvíli, kdy by jeho stranický šéf potřeboval, aby byl vysvětlen. Nebo naopak chce ministr něco zakrýt. Nadávky do lhářů a póvlu prozrazující nervozitu by tomu mohly nasvědčovat a tvůrci kampaně Karla Schwarzenberga mají teď o starost více.

Miloš Zeman a Filip Renč • Autor: ČTK
Miloš Zeman a Filip Renč • Autor: ČTK

Nervozita i u Zemanovců

Podobné napětí ale vládne i v táboře Miloše Zemana. Den před tím, než Respekt kontaktoval ministra Kalouska, jsme zavolali hlavnímu ideovému tvůrci Zemanovy kampaně, režiséru Filipu Renčovi. S jednoduchou otázkou – co vás přitahuje na panu Zemanovi a jaké vlastnosti na něm obdivujete? Zde je výsledek naší konverzace:

Respekt: Dobrý den, mohli bychom se zeptat, co Vás osobně přitahuje na panu Zemanovi, že jste se pro něj rozhodl pracovat?

Režisér Renč: Řekněte mi jako, k čemu vy mi jste dobrej? K čemu? Jděte s těmi vašimi otázkami do prdele! Ani jednou jste o mně nenapsali v Respektu nic hezkého, proč bych vám měl sakra cokoliv říkat?

Respekt: Chceme se slušně zeptat, co na panu Zemanovi obdivujete, jaká síla vás na něm přitahuje?

Režisér Renč: Hovno. Jste líný novinářský kreténi, který si jako myslí, že zavolají a já budu odpovídat, když vás ani neznám. Hovno.

Respekt: Není důvod nás urážet. Normálně se ptáme.

Režisér Renč: Hovno není nic sprostého. Jděte do prdele, nebudu vám do telefonu na nic odpovídat. Pošlete otázky emailem.

Přesně to jsme tedy udělali, opět se slušným oslovením a stejnou žádostí. Na reakci zatím neúspěšně čekáme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].