Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Volby prezidenta

Bez sak i vzájemných útoků. Prezidentská debata v rozhlase

Kdo čekal ostrý střet, musel být zklamán. Kdo chtěl věcnou debatu bez překřikování a osobních výpadů, musel být naopak potěšen

Kandidáti na prezidenta - Karel Schwarzenberg (vlevo), Miloš Zeman (vpravo) • Autor: ČTK
Kandidáti na prezidenta - Karel Schwarzenberg (vlevo), Miloš Zeman (vpravo) • Autor: ČTK

Sérii debat dua uchazečů o prezidentské křeslo Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga dnes doplnil Český rozhlas Radiožurnál hodinovou diskusí s Martinem Veselovským. Moderátora doplňovala jedna politoložka (Vladimíra Dvořáková) a čtyři novináři (Lenka Zlámalová, Jindřich Šídlo, Alexander Mitrofanov a Petr Nováček).

Debata byla profesionálně kočírovaná zkušeným Veselovským, který dával pozor na to, aby se pánové příliš nerozpovídali. (Mimochodem: zdá se, že Karel Schwarzenberg se objednal u logopeda.) Došlo na všechna klíčová téma spojená s prezidentskou funkcí: od zahraniční politiky po klíčové pravomoci typu doplňování ústavního soudu a členů bankovní rady České národní banky.

Oba by jeli na první zahraniční cestu na Slovensko, cení si současného předsedy ústavního soudu Pavla Rychetského a nebránili by se, kdyby ve funkci pokračoval (byť Schwarzenberg to neřekl přímo). Byli pro zásadnější proměnu české ústavy. 

Předseda TOP09 by rád viděl změnu volebního systému, a to naopak než je dnes, čili většinový u dolní komory a poměrný u horní komory parlamentu. Zeman by zase rád konkrétně určil časovou lhůtu pro dosluhující vládu v demisi, která dnes není stanovena.

Snad největší překvapení přinesla pasáž o České národní bance – Miloš Zeman by v bankovní radě rád viděl kromě Jiřího Rusnoka, který byl sice ministrem v Zemanově vládě, ale poslední roky průsobil ve vládním NERVu, také ekonoma Jana Švejnara. Švejnar přitom těsně před prvním kolem veřejně podpořil Zemanova konkurenta Schwarzenberga. Bude zajímavé sledovat, co na to sám Švejnar. Oba znovu zopakovali, že by radu – oproti Václavu Klausovi – namíchali pestřeji z různých názorových proudů.

Formou byla debata příjemně civilní. Kdo čekal ostrý střet, musel být zklamán. Kdo chtěl věcnou debatu bez překřikování a osobních výpadů, musel být naopak potěšen.

Radiožurnál debatu živě přenášel také na YouTube a webu rozhlasu a zvukový dojem doplnil i ten obrazový – oba kandidáti se celou dobu usmívali a ležérně odložili saka. Ne že by oba neměli co vysvětlovat a ne že by nebylo na místě je podrobit přísnému výslechu, nicméně střízlivá diskuse sluší souboji o křeslo na Hradě víc. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].