0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi13. 10. 20103 minuty

Volby, fotovoltaika a sto dnů vlády Petra Nečase

Vládní podpora silných podniků, od ČEZu, přes J&T, Pentu a další, přináší klientelistický propletenec síly peněz a politické moci

Pár dnů před komunálními a senátními volbami je klid. Nejdiskutovanějším tématem je fotovoltaika a její vliv na zdražení elektřiny. Druhým tématem jsou platy. Rétorika boje proti korupci je v politických stranách utlumena, sto dnů po nástupu vlády Petra Nečase vidíme jen velmi matné plnění desítek protikorupčních slibů.

Zůstaňme u fotovoltaiky. Boom solárních panelů se stal trnem v očích spotřebitelů elektřiny, stavitelé těchto elektráren jsou v médiích a řečích politiků běžně nazýváni spekulanty. Přitom tito podnikatelé jen využívají tuzemských zákonů a prudkého zlevnění techniky, nutné pro stavbu elektráren. Nejvíce se v tom činí ČEZ, největší tuzemský investor do solárních panelů. Nikde jsem ovšem nezaregistroval – už vůbec ne ve slovech politiků – že by byl ČEZ nazýván spekulantem. Nezaregistroval jsem to ani v souvislosti s cenami elektřiny, které v Česku určuje jednoznačně ČEZ, nikoli burza a nikoli ceny v sousedním Německu. ČEZ také využívá zákony a změnu ceny elektřiny v zahraničí k tomu, aby na svém zboží vydělával desítky miliard korun. Je to spekulace?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jak spolu souvisí korupce, fotovoltaika, komunální a senátní volby a sto dnů vlády Petra Nečase? Přístup vlády k solárním panelům a ČEZu dosvědčuje, že vláda nijak nemění kurs nastavený předchůdci – Fischerovou, Topolánkovou, Paroubkovou a dalšími vládami.

Silná energetika, reprezentovaná silnými podniky – to je český recept na prosperitu. Vládní podpora silných podniků, od ČEZu, přes J&T, Pentu a další, přináší klientelistický propletenec síly peněz a politické moci, který plodí především korupci a podezřelé hospodaření. Připomeňme ekozakázku, stavbu tepelných elektráren, lesní tendry, zbrojní zakázky, stavby dálnic a železnic. Korupce se tu odehrává v součinnosti státu či jeho institucí a velkých firem. Jejich protežování má zhoubný vliv na tuzemskou ekonomiku. I řešení problémů, vzniklých z boomu fotovoltaiky nese stopy podpory velkých firem.

Takže máme před sebou komunální a senátní volby (ty druhé pouze někteří) a je čas zvážit, koho pošleme na radnice. Protože i tady se odehrává symbióza peněz a moci, o něco menší, než ve vládě, ale v podstatě úplně stejná. Pokud politici přestávají rozumět tomu, co jim sdělili voliči v parlamentních volbách – zničte korupci, bez milosti zatočte s korupčníky – je zapotřebí jim to ve volbách připomenout. Možná zjistíte, že kvůli fotovoltaice nebude vůbec nutné zvedat cenu elektřiny – pouze stát jako hlavní majitel ČEZu si odpustí určitý zisk a začne šetřit na předražených a zřejmě i korupčních stavbách elektráren.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].