0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi13. 1. 20104 minuty

Protikorupční balíček ministra Peciny

Vláda schválila protikorupční balíček navržený ministrem vnitra Martinem Pecinou. Nástroje jako korunní svědek, protiúplatkářský agent, prověrka členů komisí v soutěžích o veřejné zakázky, jsou samozřejmě dobrými nápady. Pochvalu si zaslouží i ministrova chuť nechat prověřit významné kauzy minulých let, které policie odložila – a že jich bylo požehnaně. Kdyby všechny návrhy – tedy ty už nichž je to zapotřebí – prošly Parlamentem, byl by to krok k lepšímu.
Ale bohužel krok, který tak trochu připomíná opravu patnáct let staré Felicie – vymění se převodovka, brzdové destičky, zadní stěrač a potahy. A budeme doufat, že nás škodovka s motorem o němž nevíme, co ještě vydrží, a prorezlou karoserií, pokrytou novým lakem, doveze v nejbližších letech, kam si umaneme.

Pecinovy návrhy jsou podobným flikováním. Správný balíček by musel vycházet z opravdu důkladné analýzy toho, co je hlavním podhoubím korupce. Tedy veřejných zakázek, privatizace státního majetku, šejdířské kooperace státu s velkými firmami, prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, což vše je zastřešeno chováním některých politiků.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tak třeba korupci ve veřejných zakázkách můžeme vyřešit jejich průhledností. Prostě od začátku do konce budeme sledovat průběh zakázek na internetu. O tom politici sice mluví, ale čerstvé zkušenosti autora tohoto blogu a jeho kolegy v pátrání po osudu jediné nepříliš velké soutěže naráží na mantinely mlčenlivosti. Přitom utajování těchto informací jde proti veřejnému zájmu, a i když zákon o veřejných zakázkách to utajení dovoluje, je to norma, která jde proti zájmům občanů. Zjednodušeně řečeno, politici v obecné rovině mluví o boji proti korupci, v konkrétní věci ale mlčí, stejně jako jejich úředníci a všichni, kteří jsou na provedení soutěže najati.

Privatizace státního majetku souvisí také s veřejnými zakázkami – ale od Peciny jsme neslyšeli ani náznak analýzy, jak to vše souvisí s korupcí. Nevíme, jak policie pátrá po tom, jak se může stát, že státní majetek se dostane do rukou předem dohodnutému uchazeči. Nevíme ani, proč je v danou chvíli nutné privatizovat státní majetek. Což byl třeba případ pražského letiště, prodeje některých lukrativních pozemků či nemovitostí.

Pecina a ministři schvalují protikorupční balíček, aniž by nám v analýze naznačili, jak korupčním potenciálem jsou různém poradenské, právní či PR agentury, které se na státních zakázkách podílejí. Jak jdou přes tyto firmy provize, úplatky a kde končí. Ještě nedávno mluvil Pecina o tom, že společnosti ovládané akcionáři na majitele – tedy nezjistitelnými osobami – by měly být z vládních zakázek vyloučeny. Bůhví, kdo kupuje, třeba bin Ládin nebo drogové kartely. Vládní balíček to neřeší.

Zjednodušeně řečeno, Pecina přišel s dobrými dílčími nápady, z nichž korunní svědek a tajný agent s úspěchem fungují ve světě a za to je nutné jej pochválit. Nepřišel ale se zásadním řešením rozbití korupčního systému, neřekl nám ani, co si politici o tom systému myslí. Na druhou stranu, kdybychom měli čekat, až nějaká vláda přijde s komplexním řešením boje proti korupci a na to, až poslanci její komplexní záměry schválí, zřejmě by se roky nic nezměnilo.

Doufejme tedy, že ta Felicie s pár drobnými opravami někam dojede. Že jí neupadne po pár kilometrech motor. Potom by byla nové převodovka a stěrač na nic. Stejně tak korunní svědek či agent v systému, který je prohnilý, dokážou jen málo, protože jejich služeb nebude zapotřebí, neboť nebude fungovat motor boje proti korupci – policie, státní zastupitelství a další státní instituce.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].