0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi17. 10. 20123 minuty

Proč se komunisté vracejí k moci

Potkali jsme s panem Patizonem na ulici šťastného člověka. Byl velmi spokojený s výsledky krajských a prvního kola senátních voleb. Je to fanda Respektu, tedy především našich článků o korupci mocných, a má jednoduché počty. V článcích se kritizuje vláda Petra Nečase, a tak je našemu fandovi jasné, že i my – já a pan Patizon – máme radost z toho, jak volby dopadly. Moc nerozuměl tomu, že nemáme.

Samozřejmě se už léta dalo čekat, že nějaké volby zase začnou vracet nereformované komunisty k moci. Jsou jedinou současnou parlamentní stranou, která nebyla posledních dvacet dva let ve vládě, takže na komunisty nedopadá výrazně žádný korupční skandál. Zase to zřejmě u lidí, jako je náš fanda, vyvolává jednoduché rovnítko – nejsou tedy zkorumpovaní, a tak by měli vládnout.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

S panem Patizonem se následnému uvažování bráníme. Komunisté se dostanou k moci a také se tam ušpiní a pak padnou zase na zem. Ani já, ani pan Patizon nejsme na podobné představení vůbec zvědaví. Komunisté jsou špinaví za těch čtyřicet let, co tu vládli, více než dost. Dokonce v takové míře, že by žádná nová špína na nich nebyla vidět. Komunismus byl mistrem dezinformace. Na ní stál celý systém. Lži, tváření se, že věci jsou jinak, než ve skutečnosti jsou. Že masové okrádání lidí je pro dobro okradených, neboť všem (kromě vyvolených komunistů) zajišťuje rovnost a základní potřeby. Nebo že popravy hájí bezpečnost lidu.

Nijak nás s panem Patizonem neděsí fakt, že komunisté budou vládnout v nějakých koalicích dvěma krajům. A neděsí nás ani představa, že se nějaký komunista stane třeba ministrem vnitra, protože – jak už poukázalo několik mých novinářských kolegů – být v této funkci bez krytí zad Kremlem není pro tuto až tak rizikový faktor. Ale na druhou stranu si musíme s panem Patizonem připustit, že nevíme, jak daleko mají současní komunisté ke Kremlu a zejména k financím, kterými si Rusko zajišťuje vliv mimo své hranice. A už vůbec nevíme, jak by to dopadlo pod vládou s komunisty se závislostí české energetiky na Rusku. Asi špatně.

Komunisté se vracejí k moci a to představení trochu znepokojuje. Hlavně tím, jak se voliči i nevoliči domnívají, že nějaká vláda či nějaký stát udělají věci za občany. Vláda vládne tak, jak jí to občané dovolí. Samozřejmě, není jednoduché mluvit vládě do vládnutí, ale mnoho lidí si v posledních letech uvědomilo, že to jde, a dokonce i to, že je k tomu dost informací i nástrojů. Komunisté ve vládě jsou prostě symbolem jisté prohry ideálů. Symbolem víry, že někdo za nás něco udělá, a představy, že trestáme ty současné nehodné nahoře. Řešení tu je a začíná být vidět. Zasvěcená a informovaná kritika správců státu, krajů či obcí, kritika, která přinutí vracet věci do normálních, nekorupčních kolejí. Pan Patizon říká, že je zvědavý, jak souboj víry v moc komunistů (nebo jiné spasitelské strany) se skutečnou občanskou angažovaností dopadne.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].