Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Pan Babiš říká, že jsem lhář

Měl bych psát o dvanácti miliardách korun, které leží zablokovány na švýcarských účtech. Na část z nich má podle Švýcarů nárok Česká republika, na další část někdejší MUS, reprezentovaná opět Českou republikou, protože Mostecká uhelná kdysi státu patřila, aspoň její většina. Je to hodně zajímavý příběh, který poměrně přesně ilustruje minulých patnáct let hospodaření v České republice.

Jenže jak říká pan Patizon. „Nemůžeš psát o tom, co s Ondřejem chystáš do pondělního tištěného čísla. Nemůžeš příliš prozrazovat dopředu informace, kterými se chystáte překvapit čtenáře. Tento blok je příliš krátký, abys vyjádřil, co je zapotřebí, a nemáš ani dost času to teď pořádně napsat.“ Má pravdu, pan Patizon, „Ale je to dobrý příběh,“ říká mi, snad aby mě potěšil.

Tak tedy připomenu Andreje Babiše. Jak mě upozornil pan Patizon, pan Babiš mě v nedělních Otázkách VM nazval lhářem. To je jeho oblíbená disciplína, nazývat mě lhářem. Opravdu. Za posledních deset let 7× žaloval vydavatele Respektu kvůli mým článkům o jeho (rozuměj Babišově) podnikání, privatizacích a přikrádání. Ty jeho žaloby měly dohromady více než sto bodů, v nichž pan Babiš tvrdil, že jsem lhal. Ve všech těchto bodech mi daly soudy za pravdu. Kromě jednoho jediného, neprokázal jsem, že policie zachytila odposlech, v němž si pan Babiš telefonoval pozdě v noci s ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Upřímně řečeno, po těch osmi letech je úplně jedno, že se mi to nepodařilo prokázat, dobrý vztah obou mužů je obecně znám.

Nevím tedy, jak je to s tím lhářem. Držím panu Babišovi palce v boji proti korupci, on to prostředí zná opravdu dobře a v informacích o klientelistických vztazích by mohl opravdu promovat. Ať ten systém rozmontuje zevnitř. Už s tím má zkušenost, dělal to jako zaměstnanec papaláškých podniků zahraničního obchodu za komunismu, kdy bojoval za demokracii třeba podáváním informací lidem z okolí StB. Neznám ten spis, třeba pan Babiš nikdy nic neprozradil, třeba si ho StB – tak jako stovky dalších lidí, kterým to dnes přiznávají soudy – pod jménem Bureš zaregistrovala neoprávněně.

Jestli chce pan Babiš bojovat proti korupci, ať odkryje svou minulost. Tu z osmdesátých let, tu z devadesátých, kdy se stával velkým bossem. Ať odkryje i tu z posledních deseti let, kdy velkým bossem byl. Rád se dozvím, jak to bylo třeba s tou jeho tajnou dohodou s PKN Orlen o privatizaci Unipetrolu a jakou roli tam opravdu hrály Babišovy kontakty na politiky.

Toho lháře A. Babišovi promíjím. Boj proti korupci je náročná disciplína a každý se může někdy zmýlit. Stává se to i mně i panu Patizonovi a dokonce i státním zástupcům a soudcům. Ale o tom až jindy a o těch dvanácti miliardách v pondělí v Respektu.

Pan Patizon se prý těší, až se zase přestěhuje domů. Já taky, ale tam, kde jsem, se mi líbí taky. Mně se líbí všude.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].