Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Vidlemi

Od StB k nebývalé kumulaci moci

Co je důležitější než možná spolupráce Andreje Babiše s tajnou policií

Andrej Babiš rozdává předvolební koláčky v pražském metru
Andrej Babiš rozdává předvolební koláčky v pražském metru • Autor: Karel Cudlín

Andrej Babiš podepsal vstup do KSČ, komunistického svazu mládeže, Svazu československo-sovětského přátelství a dalších socialistických institucí. Podpis agentského závazku StB by pro něj byl jen jedním z pragmatických kroků, zajišťujícím jeho totalitní kariéru. Přesto je nutné o tom, že estébákům osobně podepsal závazek, dobré pochybovat.

Podle spisu, který má Respekt k dispozici, se v roce 1980 stal důvěrníkem StB, o dva roky později povýšil na agenta. Jím byl až do roku 1989. Dost dlouhá doba na to, aby zkušený badatel ze spisu poznal, jak to ve skutečnosti s Babišovou spoluprací s StB bylo. Jenže. Babišův celý spis měl všehovšudy čtyřicet čtyři stránek. Za tak dlouhou dobu údajné spolupráce je to dost málo. Půlka spisu byla sice skartována, nicméně se zachoval seznam dokumentů, které spis původně obsahoval. Faktem je, že ani jedna z třiceti dvou položek (názvy skartovaných dokumentů jsou k dispozici) ani nenaznačuje, že by Babiš někoho udal. Nenaznačuje, že by estébákům řekl cokoli zásadního.


Spis obsahoval především rutinní záznamy. Popis vázacího aktu, údajně podepsaného Babišem v listopadu 1982 v bratislavské kavárně U obuvníka. Vázací dokument s Babišovým podpisem ale ve spisu není – podle zápisu byl skartován v prosinci 1989. Spis obsahuje například hodnocení agenta Bureše (Babišovo krycí jméno) - jde o fráze o Babišově dobrém vztahu k socialistickému zřízení i jeho tehdejšího pochopení „potřeby boje proti vnitřnímu i vnějšímu nepříteli“. Jediná konkrétní věc, o níž se s estébáky podle spisu bavil, je vztah tehdejšího Evropského hospodářského společenství k Babišovu mateřskému bratislavskému podniku Petrimex. Spis dokládá také útratu za údajných sedmnáct schůzek (celkem šest set padesát korun) s řídícím důstojníkem StB. Ovšem o čem se bavili, to už ve spisu není a ani nebylo – což by byl u StB krajně nezvyklý přístup. Estébáci rádi a podrobně ve spisu popisovali, o čem s agentem mluvili.

Závažnější už může být, co říkají o Babišovi dva jiné spisy, Oko a Voják. Podle prvního měl agent Bureš donášet na jednoho člověka, podle druhého navštěvoval při některých schůzkách konspirativní byt StB – tudíž na sto procent věděl, s kým a proč mluví. Jenže v Babišově mateřském spisu o tom není žádný záznam, což by byla od StB opět málo používaná praxe. Ale ne zakázaná.

Andrej Babiš
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Nicméně pro Babiše nemusel být v komunismu podpis spolupráce s StB žádným dilematem, byl by jen výtahem k moci. Už jako šestnáctiletý osobně zažil, jak funguje být součástí komunistické moci a jaké to přináší výhody. Jeho otec- komunista byl stranou vyslán do stálé mise OSN v Ženevě a mladý Andrej studoval na tamním gymnáziu. Poté podepisoval vstupy do všech organizací, které byly výtahem k moci a k cestám do - pro normálního smrtelníka nedosažitelného – zahraničí.

Stal se členem SZM, KSČ, Svazu československo-sovětského přátelství a dalších režimních organizací, po vysoké škole začal pracovat ve zmíněném lukrativním podniku zahraničního obchodu Petrimex (jeho českou pobočku v devadesátých letech „privatizoval“) - podniky zahraničního obchodu byly silně provázány s první správou StB.

V roce 1985 byl vyslán do Maroka, kde pracoval tři roky. Takový post se dával zásadně za odměnu a pouze velmi prověřeným a ke komunistickému režimu loajálním lidem. Podpis spolupráce StB šanci na takové místo posiloval. Dnes už víme, že Andrej Babiš je velmi cílevědomým člověkem.

Pasáž o tom, jak Andrej Babiš k bohatství přišel, vynecháváme (lze si přečíst v připojeném článku Respektu Babišovo kruté sbohem). Ale na závěr jedna osobnější záležitost. Andrej Babiš poměrně často bere do úst autora těchto řádků a jeho mateřský týdeník. Respekt (Spurný) o mně psal pomluvy, musel jsem se s ním soudit, ale stejně pak psal dál pomluvy, a podobně. Tedy v minulé dekádě jsme napsali o Andrejovi Babišovi řadu článků a Babiš skutečně několik z nich žaloval, podrobně rozebral údajné desítky polopravd a lží, které měly články obsahovat.

Černý kůň voleb
Černý kůň voleb • Autor: Milan Jaroš

Soud dal ale vždy za pravdu Respektu a uznal, že články jsou postaveny na faktech a neobsahují lži. Pouze v jednom bodě z desítek jsme se museli panu Babišovi omluvit, to když jsme psali o údajných odposleších, na nichž byl zachycen i Stanislav Gross a odposlouchávaným mě být Andrej Babiš. Tuto skutečnost se nám nepodařilo prokázat. Oba muži přitom později přiznali, že se velmi dobře znali - a Andrej Babiš také to, že věděl, že je policií odposlouchávaný.

Andrej Babiš je dnes bohatým mužem, což zřejmě vyvolává pocit, že si v politice už nepotřebuje přivydělat. Jistě ne, jenže jeho podnikání je roky spojeno s využíváním bankovních úvěrů v řádu jednotek i desítek miliard korun. Pokud se dostane do politiky, bude Babišova spolupráce s bankami (a jejich vzájemná potřeba) znamenat nebývalé a velmi riskantní propojení velkopodnikatele, bank, exekutivní a zákonodárné moci v jedné osobě. To jsme tu měli naposled za komunismu. Což je důležitější než možná Babišova spolupráce s StB.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2598
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte