0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi29. 8. 20123 minuty

Knetig osvobozen a skvělé Oživení

Martin Knetig byl potřetí Obvodním soudem pro Prahu 1 osvobozen od žaloby za korupci. A jeho kauza opět směřuje k městskému soudu, který nebyl s dvěma minulými rozsudky obvodního soudu spokojen. Knetig jako bývalý poradce někdejšího ministra pro životní prostředí Pavla Drobila sháněl peníze pro ODS. Aspoň podle nahrávek jeho nadřízeného Libora Michálka. Vzorem mu byly Lesy České republiky (kde byl Drobil v dozorčí radě), kde se podle Knetiga kradlo za bílého dne. Tak to Knetig zkusil s Komerční bankou: za slib, že si „jeho“ fond pro životní prostředí uloží v bance miliardy, chtěl po manažerech, aby sponzorovali ODS. Vypadá to jako ložená korupce, říká pan Patizon.

Soud to tak neviděl. Nahrávky Knetigových korupčních proslovů nepřipustil jako důkaz a i manažer Komerční banky zmírnil svou rétoriku a před soudem tvrdil, že vlastně o žádnou korupci nešlo. Při jeho schůzce s Knetigem prý padla jen taková zmínka o sponzoringu, nijak adresná. Na druhou stranu, v případu existuje několik nepřímých svědectví, která o korupčním chování pana Knetiga svědčí.

Reklama

Je obvodní soud tak slepý, nebo pracuje na něčí zakázku, nebo jen hledá spravedlnost a vidí ji, tak jak ji vidí? Že se Knetig ničeho nedopustil (pan Patizon se ironicky šklebí), na ten právní názor má samozřejmě soud právo (a pan Patizon na škleb), důkazy nejsou zcela přesvědčivé, na druhou stranu jsou dost přesvědčivé, aby nějaký trest padl. Uvidíme, jak rozhodne vyšší instance.

Důležitější na celém případu je, že posunul vnímání korupce státních a komunálních představitelů. Případ Knetig a Drobil byl zlomový. Našel se odvážný člověk – Libor Michálek –, který si korupční požadavky Knetiga a nakonec i svého ministra nahrál a pak se nahrávky pokusil poskytnout premiérovi a ministrovi vnitra – policii prý nevěřil. Politici o nahrávky neprojevili žádný zájem. A po zveřejnění nahrávek v médiích se nesnažili příliš šetřit ani policisté a státní zástupci. Ta doba už dávno minula. Naštěstí. Případ Knetig k tomu pomohl. Dnes by se mohl Libor Michálek obrátit na některé státní zástupce a politiky beze strachu, že bude případ zameten pod koberec. Dokonce si troufám tvrdit – a říká to i pan Patizon –, že by Knetig a možná i Pavel Drobil dopadli v současné době podobně jako David Rath.

Ještě jedna poznámka. Protikorupční iniciativa Oživení zveřejnila na tiskovce jména sto dvaceti dvou poslanců, senátorů a dalších vysokých politických činitelů, kteří porušují zákon o střetu zájmů a dopouštějí se přestupků. Zjednodušeně, jsou členy statutárních orgánů podnikatelských subjektů a zamlčeli to. Oživení tuto skutečnost oznámilo úřadům. Pouze malá část viníků byla potrestána – navíc minimální pokutou. Zbytek úřady vůbec neprojednaly a dnes jsou přestupky politiků promlčeny. Zpráva iniciativy Oživení poměrně přesně ilustruje, kde je zakopaný pes. V případě Knetiga se pomocí policie, žalobců a soudů pokusilo a pokouší najít spravedlnost. Státní úředníci a politici ji nehledají.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].