Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Jak na věc

Jména ministrů nové vlády musí být známa do čtvrtka, Jiří Paroubek se zřejmě chce stát šéfem vlivného rozpočtového výboru, i když moc šancí nemá, šéf ÚSTR Zdeněk Hazdra nebyl odvolán. To všechno jsou důležité zprávy či spekulace, ale asi nejdůležitější informací dnešního dne (psáno v úterý večer) je drobná věc, která v médiích zapadla. Ekologický právní servis (EPS) se účastnil valné hromady ČEZ. Neptal se na rozdělení osmadvacetimiliardové dividendy, přišel s jedním zásadním sdělením, které by se mělo stát pro občany i politiky velkou inspirací.

Cituji ze zprávy EPS. Porovnání investičních nákladů uhelných elektráren v České republice a zahraničí, které si EPS nechal zpracovat na základě veřejně dostupných zdrojů a renomované publikace Projected Costs of Generating Electricity, vydávané International Energy Agency a Nuclear Energy Agency ukazuje, že cena výstavby bloků elektráren s nižší účinností, realizované ČEZem v ČR je o 52% dražší, než cena výstavby s vyšší účinností v jiných zemích, zejména pak v sousedním Německu.

Padesát dva procent, to už je slušné předražení. Ekologický právní servis požádal vedení ČEZ o vysvětlení, v okamžiku psaní tohoto článku nebylo vysvětlení známo.

Zásadní ale je, že EPS ukazuje cestu všem verbálním drsňákům a kritikům politiků, byznysmanů nebo různých tunelářů, jak na to. Nenadávat, nelamentovat, nenazývat všechny šmahem zloději, ale přijít se suchými fakty a požádat slušně o vysvětlení. Nejen vedení ČEZ, ale také politiky, kteří sedí v dozorčí radě i jejich stranické šéfy, kteří je do dozorčí rady jmenují a kteří se bojí zavadit kritickým slůvkem o ČEZ, protože přátelství s ČEZ je výhoda.
A když si uvědomíme, že těch padesát dva procent o něž je elektrárna Prunéřov předražená, představuje sumu kolem deseti miliard, měli bychom při normální ceně elektrárny dost peněz na platy učitelů. Těch deset miliard, které dnes Věci veřejné tak snaživě berou armádě a snižují už tak ostudně nízký rozpočet, který nyní dosahuje sotva šedesáti procent sumy, k jejímuž odvodu jsme se při jednání v NATO zavázali (a nic na tom nemění ani fakt, že celá dvacítka zemí NATO kritérium neplní).

Čin EPS je obdivuhodný a budeme se těšit na odpověď ČEZ a další dění kolem Prunéřova. Respekt v každém případě nespustí tuto iniciativu z očí a bude se jí dále věnovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].