Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Amnestie, Kalousek a Jan Palach

Amnestie otevřela vzpomínky na pojetí kapitalismu prezentované dvěma muži - Václavem Klausem a Milošem Zemanem

Krádež století? To že jsem říkal? • Autor: Milan Jaroš
Krádež století? To že jsem říkal? • Autor: Milan Jaroš

Krádež století, zhruba tak pojmenoval Miloš Zeman na konci minulého století kupónovou privatizaci. Stát rozdával v té době zadarmo majetek ve výši čtyř set padesáti miliard korun. Obrovská šance pro obyčejného občana vylepšit si rodinný rozpočet. Dopadlo to jinak, většina drobných majitelů investičních kupónů uvěřila různým fondům, za nimiž stáli poměrně často podvodníci, kteří pochopili, že rázem mohou ovládat stamiliony nebo miliardy korun. Během devadesátých let se z těchto správců stali časem majitelé financí, prostě vytunelovali fondy patřící občanům, které měli opatrovat. Že k tomu došlo v takové míře, jde hlavně na účet Václava Klause. Už v druhé půli devadesátých let tu byli státní zástupci, kteří byli ochotni tuneláře stíhat a podvody zastavit a bylo to možné. Klaus tehdy místo hlavního vyšetřovatele tunelů jednoduše zrušil.

Tunelováním vznikly škody ve výši až pěti set miliard korun. Většinou to byly úvěry, které nevraceli dlužníci bankám, a nutno dodat, že šlo často o majitele různých privatizovaných firem. Na přelomu tisíciletí je zachránil Miloš Zeman. Vláda zřídila Českou konsolidační agenturu, do které dluhy, vzniklé tunely, převedla, a agentura začala vzápětí s těmito dluhy obchodovat. I v tomto případě šlo o světový unikát. Agentura prodávala dluhy za zlomek jejich hodnoty, maximálně do deseti procent. Existují indicie, že řadu dluhů vykoupili přes prostředníky samotní dlužníci. Dlužil někdo Komerční bance miliardu? Koupil přes překupníky dluh za sto milionů. Čistý zisk pro dlužníka-tuneláře představoval devět set milionů korun a hlavně vykoupení z podvodu.

Amnestie je dalším krokem, který zachraňuje podvodníky. Už nejde o stamiliardy jako v předchozích operacích, ale jen o desítky miliard. Ale jde především o pokus amnestovat celou historii tunelů, defraudací a podvodů. Vlastně se asi nic moc nedělo, když se s tím justice tak dlouho nedokázala popasovat, tvrdí prezident Klaus. Jenže zapomíná, že za doby opoziční smlouvy, kdy s Milošem Zemanem ovládali tento stát, atakovala politická moc policii takovým způsobem, že vyšetřování defraudací a podvodů naprosto ochromila. Důkazy jsou a změna přístupu policie přišla až před dvaceti měsíci. Klaus nám připomněl amnestií své hříchy i hříchy současného prezidentského kandidáta Zemana.

Dnes je 44. výročí sebeupálení Jana Palacha. Byl jsem tehdy dítě, ale tu dobu si pamatuji. Samozřejmě mnohem víc si pamatuji na Palachův týden z roku 1989 a na tehdejší demonstrace. Palach dvakrát silně ovlivnil naše dějiny a patří mu můj obdiv.

A co s Miroslavem Kalouskem? ptá se pan Patizon. Včera jsme s kolegou Ondřejem K. napsali sloupek o jeho výrocích na adresu Respektu. Večer ministr financí uznal, že to přepískl, a se slovy, že má sice stále výhrady vůči některým článkům Respektu, slíbil rozhovor na dnešní odpoledne. Jsme zvědaví jak na výhrady vůči Respektu, tak na informace o pracovních vztazích ministra financí s Karlem Schwarzenbergem a těšíme se.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].