Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Adoptujme zákony proti korupci

Současná „antikorupční“ vláda svou roli v boji proti úplatkům a defraudaci nezvládá. Aspoň tedy podle nedávného sociologického průzkumu. Politici naopak říkají bojujeme, podívejte se na změny zákonů, podívejte se na úspěchy protikorupční policie.

Soudce v tom sporu dělat ale nebudeme, že, říká mi pan Patizon. A taky ne. Není ovšem bez zajímavosti podívat se na jisté okolnosti. Boj proti korupci musí mít nějaký rámec. Říká se mu zákony. A také odhodlané lidi, kteří by měli mít v souboji s úplatky volnou ruku. Jak lze po ani ne hodinovém pátrání zjistit z otevřených zdrojů, obojího je v Česku poskrovnu.

Tak třeba stránky Transparency International. Stojí v nich jedno tvrzení. Citujeme. „Ze čtrnácti mezinárodních úmluv a jejich protokolů vztahujících se k organizovanému zločinu, podvodům a korupci, Česká republika ratifikovala pouze jednu a zaujala s přehledem poslední místo ze zemí Evropské unie. Druhá země s nejmenším počtem ratifikovaných úmluv, Irsko, jich schválilo osm. Klíčovou normu OSN proti korupci (UNCAC) dosud neratifikovaly pouze tři státy EU, včetně ČR.“

Jiný zdroj, zpravodajský server Aktuálně cz: „Česko patří mezi tři státy na světě v němž platí anonymní akcie v podobné naprosto liberální zákonné podobě.“ Další zdroj Respekt: „Česko je jedinou zemí Evropské unie, kde mohou politici odvolat nejvyššího žalobce bez udání důvodu“.

Anonymní akcie znamenají, že se do lukrativní soutěže o státní majetek může klidně přihlásit úředník, nebo politik, který soutěž vypisuje. Nikdo to nezjistí. (Včera schválený zákon o veřejných zakázkách sice tuto možnost omezuje, ale zdaleka nevylučuje a nevyloučí ji do chvíle, dokud budou v Česku povoleny anonymní akcie, zákon o jejich zrušení se ne a ne dostat do vlády.)

Politickou svévolí odvolatelný žalobce znamená, že instituce, která by měla držet klíč v odhalování a postihování korupce, je pod kontrolou těch, které by měla (také) odhalovat.

Zákonů, které se nechtějí politikům schvalovat je mnohem více. Zákony by samy o sobě korupci neporazily, ale mohly by jí hodně otřást, třeba ochrana whistleblowerů. Tím vším s panem Patizonem nechceme říct, že v této zemi je prostě všechno špatně. Jen chceme upozornit, že by všichni ti, kteří na korupci nadávají – a často jako diskutéři pod tímto blogem –, mohli tak trochu prosazení těch zákonů adoptovat. Každý si vybere nějaký, těch zákonů je mnohem méně, než nespokojenců, tak se mohou tvořit poměrně slyšitelné skupiny, které budou prosazovat něco naprosto konkrétního. Pan Patizon si myslí, že je to dobrý nápad.

A to jsme se vůbec nedostali k zákonům, které by depolitizovaly veřejnou správu. První zmínku v médiích o tom, že by měly vzniknout, jsme našli v roce 1994, a to jsme s panem Patizonem hledali jen letmo. Volání po jejich potřebě právě dospělo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].