Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Video

Endeavour odstartoval k ISS


Úspěšný start proběhl za tmy.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK


Raketoplán Endeavour úspěšně odstartoval z amerického mysu Canaveral. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by měl dopravit první ze tří částí japonského laboratorního komplexu Kibo. A jeho mise bude trvat rekordních 16 dní.

Start se odehrál v nezvykle časnou dobu a za tmy. Je to první noční start raketoplánu od roku 2006. Středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zatím dovolilo startovat za tmy pouze třetině z vyslaných raketoplánů. Na palubě Endeavouru, který je nejnovější ze všech tří raketoplánů NASA, je sedmičlenná posádka, v níž je i jeden Japonec. Letos je to druhý ze šesti plánovaných letů raketoplánů, které budou až na jeden mířit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Hlavní součást laboratoře Kibo bude na ISS vynesena v květnu a poslední až příští rok. Endeavour má na palubě kromě zásobovací části této laboratoře také kanadského robota, který bude využit při dobudování ISS. V programu současné mise je pět výstupů do kosmického prostoru. Astronauti při nich budou kromě jiného trénovat opravu tepelného štítu raketoplánu.

Zdroj: ČTK

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].