0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vaše dopisy17. 8. 20102 minuty

Tajemný původ Přemyslovců

Přemysl z Oldenburgu?

Reklama

Laik žasne nad možnostmi vědy, odborníkovi nezbývá než závidět. Existují prý silné indicie pro to, že Přemyslovci přišli z jakéhosi německého Oldenburgu, konzervativní vědci si však našeho oráče nechtějí nechat vzít a brání revolučnímu úsilí svých schopnějších kolegů, kterým stačí deset centimetrů kostí Přemyslovců.
Asi tyto informace si normální člověk odnáší z obsáhlého textu, kupodivu se ale vůbec nedozvíme, na čem je hypotéza založena, a není to pravděpodobně jasné nikomu kromě genetika Daniela Vaňka, který by měl případný výzkum DNA provádět.
Z dolnosaského Oldenburgu sice skutečně pocházeli někteří z předků několika významných panovnických rodin, těžko bychom ale v součtu hledali v Evropě dva panovnické rody, které by se nějak příbuzensky neproťaly. Co však má (kromě jména) dolnosaský Oldenburg, doložený poprvé ve 12. století (počátky Přemyslovců spadají do 9. století!), společného se slovanským Starigardem-Oldenburgem v Holštýnsku? A jak s tím souvisí Přemyslovci?
Čtenář článku se to sice nedozví, jistě o tom ale vědí odborníci. Omyl, žádné vysvětlení dosud ani v náznaku nebylo publikováno. Dobře, řekneme si, nevadí, dejme tedy ty kosti genetikům k rozemletí a oni už nějakou příbuznost určí. V tom je však právě zásadní problém. Analýza DNA je stále spojena s řadou vážných problémů počínaje izolací, konče referenčními hodnotami, které dosud nejsou k dispozici.
Nenávratné zničení nemalé části kostí prvních Přemyslovců by tedy s velkou pravděpodobností přineslo i v nejlepším případě výsledky, které bychom neuměli uspokojivě interpretovat. Je ironií (za kterou si ale mohou sami vědci), že když se z jejich tajuplné kuchyně dostane nějaký článek na světlo světa, je napsaný přesně podle receptu na dort od pejska a kočičky, do kterého sice dali spoustu dobrot, z výsledku je ale nakonec bolelo bříško. Buďme klidní, pro to, že by Přemysl nepřišel ze Stadic, dosud nic nesvědčí.

Ivo Štefan, Ústav pro pravěk a ranou dobu dějinnou Univerzity Karlovy


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].