0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vaše dopisy21. 12. 20092 minuty

RESPEKT / DESPEKT

Redakce Respektu podpořila „zdviženým palcem“ zachování koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Převzala přitom argumentaci některých politiků, že to zabrání posílení moci politiků nad oběma médii. Kéž by to bylo tak jednoduché!
Všichni víme, že složení rozhlasových a televizních rad prakticky kopíruje rozložení největších politických stran v Poslanecké sněmovně, a že tyto rady svůj politický vliv vykonávají zcela bezostyšně. Kromě toho existuje i přímý nátlak jednotlivých politiků na vedení ČRo nebo ČT, ať už formou různých dopisů nebo emisarů.
Takto uskutečňovaná moc politiků nad veřejnoprávními médii je mnohem účinnější a navíc před veřejností mnohem skrytější, než by to mohla dělat Poslanecká sněmovna při schvalování rozpočtu. Kromě toho i o výši koncesionářského poplatku rozhoduje Poslanecká sněmovna a zůstává jí tak možnost jistého tlaku na média. Politici tak mají bohužel už dnes dostatek pák a možností, jak přizpůsobovat chování veřejnoprávních médií obrazu svému.
Každoroční schvalování rozpočtu ČRo a ČT Poslaneckou sněmovnou by mohlo být účinnějším veřejným testem kvality jejich služby než jsou jednání rozhlasových a televizních rad, „sbratřených“ s managementem médií, především pak ČT. Za hlasováním Senátu tak spíš než obavy z vlivu politiků vidím lobby vedení ČRo a ČT, jejich zaměstnanců a externích tvůrců pořadů, kteří se obávají, že by mohl někdo třeba jen přemýšlet o poměru mezi kvalitou a cenou služby veřejnoprávních médií, a dokonce od nich chtít, aby ji poskytovali v lepší kvalitě a za méně peněz.
Koncesionářské poplatky jsou reliktem minulosti a původně nebyly zamýšleny jako čínská zeď mezi politiky a médii. To jenom v dnešní době jim přisuzujeme takovou vskutku zázračnou moc. Historicky to byl prostě poplatek za využívanou službu těch, kdo měli rádio či později televizi. V době, kdy rozhlasové a televizní přijímače vlastní prakticky 100 % rodin, je stávající systém výběru koncesionářských poplatků ekonomickým nesmyslem. Pokud jde o mne, tak já rozhodnutí o jejich zachování dávám „palec dolů“.
Vlastimil Dominik

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].