Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Ta videa půjdou pryč

Jak ministerstvo práce a sociálních věcí udělalo reklamu svým odpůrcům z ProAltu

Ta videa půjdou pryč • Autor: Milan Jaroš
Ta videa půjdou pryč • Autor: Milan Jaroš

Dnes zmizela ze serveru youtube propagační videa, kterými levicové sdružení ProAlt kritizovalo sociální reformy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Kampaň nazvanou STOP SOCIÁLNÍ REFORMĚ spustila iniciativa ProAlt na začátku tohoto měsíce. Aktivisté v ní kritizují například nově zavedený „institut veřejné služby“, tedy proplácení dávek nezaměstnaným jenom pod tou podmínkou, že povinně nastoupí na veřejné práce jako je zametání ulic atp.

Nelíbí se jim také systém DONEZ, kdy se nezaměstnaní musí pravidelně hlásit na úřadech, čímž se má předejít tomu, že budou nelegálně pracovat. ProAlt v tom vidí nic neřešící šikanu nezaměstnaných, kterou případný nelegální zaměstnavatel může kdykoliv obejít tím, že své nelegální zaměstnance v daném termínu prostě uvolní. Kritiku si vysloužily i takzvané sociální karty za to, že část vyplácených sociálních dávek vybíraných z bankomatů padne na bankovní poplatky.

Kampaň měla podpořit videa, která využívala části propagačních spotů vytvořených ministerstvem. Aktivisté je doplnili svým pohledem na věc uvádějícím „propagandu ministerstva na pravou míru“ a vyvěsili na youtube.

Ministerstvo v reakci na to upozornilo správce serveru youtube na to, že videa iniciativy ProAlt porušují autorská práva tím, že využívají část klipů vytvořených právě ministerstvem. „Videa ProAltu byla pro ministerstvo prostě nepřijatelná tím, že využívala části propagačních spotů, na které má autorská práva právě ministerstvo,“ říká tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Že svým krokem ministerstvo ProAlt zviditelnilo, je podle Plívové vedlejší. Server v reakci na stížnost ministerstva videa zablokoval.

Podle ProAltu k porušení autorských práv nedošlo. Aktivisté se odvolávají na autorský zákon, podle kterého „do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije dílo pro účely karikatury, parodie, parafráze nebo koláže, pokud takové užití bude v souladu s dobrými mravy a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem.“ O serveru youtube.com je ale známo, že právní nuance autorských práv příliš nezkoumá a preventivně blokuje na svých stránkách vše, co se dostane byť jen na hranu autorských práv.

To ale neznamená, že by videa ProAltu o sociálních kartách, institutu veřejné služby či systému DONEZ zmizela z webu úplně. K nalezení jsou například na komunitním serveru pro sdílení videí Vimeo (s oblibou využívaném třeba profesionálními filmaři), zájemci si je můžou stáhnout také z populárního webového úložiště Uloz.to.

Kampaň proti sociálním reformám se tedy blokováním videí ministerstvu zastavit nepodaří. Daleko spíš tak dělá svým kritikům nechtěnou reklamu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].