Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Slušní, bílí, frustrovaní

V souvislosti s nepokoji na Šluknovsku se v poslední době často mluví a píše o „první generaci, která nikdy neviděla svoje rodiče pracovat“. Myslí se tím především mladí Romové žijící v sociálně vyloučených lokalitách a chce se tím v zásadě říct, že jejich životní perspektivy byly a jsou více než mizerné. Kriminalita, dluhy a vztek na „bílé“ jsou pak logickým vyústěním jejich bídy.

Po dvoudenní reportáži mezi mladými lidmi na Šluknovsku ve mně ale roste přesvědčení, že je tu ještě další mladá generace, která by si zasloužila naši zvýšenou pozornost.

Její členové sice viděli svoje rodiče pracovat, ale nebyla to práce, po které by kdokoliv z nich toužil. Sami mají lepší vzdělání než mladí Romové (většinou maturitní), ale jejich životní perspektivy nevypadají zrovna lákavě. Pokud v sobě nenajdou odvahu odejít za prací mimo svůj region nebo v sobě neprobudí geniální podnikatelské instinkty, startují svojí kariéru u pásů severočeských montoven.

Barvou pleti, stylem života i svými názory se tihle dvacátníci řadí do takzvané „slušné většinové společnosti“. Stejně jako starší volají po rychlém zákroku proti „nepřizpůsobivým pobíračům sociálních dávek“ a tvoří hybnou sílu pravidelných protiromských pochodů. Zároveň jim ale reálně hrozí, že sami budou muset o sociální dávky žádat. Na Šluknovsku, kde panuje 15% nezaměstnanost, si prostě moc vybírat nemůžete.

Není se pak čemu divit, že i jimi zmítají frustrace, které si aktuálně vybíjejí na Romech.

Teď před námi stojí v zásadě tři možnosti. Buď opět nastane zázračný hospodářský růst a sním i dostatek příležitostí jak si vydělat a spokojeně žít pro všechny, kdo na to jenom trochu mají. To se ovšem zdá málo pravděpodobné. Druhou možností je radikálně posílit podporu lidem ohroženým nezaměstnaností po skandinávském vzoru. Tedy vytvořit podpůrný systém rekvalifikačních kurzů a úřadů práce, které aktivně pomáhají hledat nové pracovní uplatnění. To se ovšem s ohledem na aktuální politickou agendu také nezdá pravděpodobné

Třetí možností je, že všechno půjde jako doteď. V tom případě frustrace mladých lidí na Šluknovsku poroste. A nejen tam.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].