0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext21. 9. 20249 minut

Kuba zaútočil na Fialu, Bartoš možná končí a Havlíček byl všude devětkrát

ANO v krajských volbách posílilo, koalice dostala poslední varování

Vypadá to dobře, ne?“ ptal se Andrej Babiš po příchodu do štábu ODS řečnicky přítomných novinářů, a pak pochválil hlavně svého stínového premiéra Karla Havlíčka, který kandidoval ve Středočeském kraji z posledního 70. místa a voliči ho vykroužkovali na první
Autor: Milan Jaroš

Hnutí ANO potřetí za sebou vyhrálo krajské volby, když zvítězilo v deseti ze třinácti krajů, čímž vyrovnalo svůj poslední výsledek z roku 2020. Současně pro sebe získalo historicky nejvyšší počet mandátů. Krajské volby mají i své další vítěze, především dva dosud nejviditelnější hejtmany, jihočeského Martina Kubu (ODS) a jihomoravského Jana Grolicha (KDU-ČSL, na kandidátce Spolu).

Oba ve svých regionech s přehledem dominovali. Kuba si s více než 40 procenty získaných hlasů a jedním z největších počtů osobních preferencí – dostal jich více než 38 tisíc (tedy téměř polovinu celkového počtu hlasů pro jihočeskou ODS) – pak připsal nejvýraznější úspěch voleb.

↓ INZERCE

Jinak vládní strany neuspěly. Strany koalice Spolu, tedy ODS, lidovci a TOP 09, mezi voliči s výjimkou Jihomoravského kraje více nezabodovaly, debakl zažili Piráti, kteří v regionech propadly. Zpátky jsou komunisté, ti v mnoha regionech nekandidovali pod svým tradičním jménem, jež voliče nepřitahovalo, ale jako součást levicově radikální koalice Stačilo!.

Úspěch ODS navzdory ODS  

Zatímco poslední krajské volby ovlivnila pandemie koronaviru (politici před čtyřmi lety zrušili volební štáby a před novináři vystupovali osamoceně a v rouškách), letos do voleb zasáhly povodně. Faktu, že na řadě míst lidé stále ještě odklízejí jejich následky, politologové nejčastěji připisovali nízkou volební účast. S 33 procenty byla o 5 procent nižší než minule. Povodně, domnívají se experti, měly také vliv na volební výsledek konkrétních hejtmanů, kteří během nich byli v nejintenzivnějším kontaktu s voliči, dobře komunikovali na sociálních sítích a celkově se projevili jako zdatní povodňoví manažeři.

Jde především o zmíněné hejtmany Kubu a Grolicha, ale také libereckého Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj), který ve svém kraji vládne již od roku 2012 a znovu zde porazil ANO. Je možné, že někdo z této trojice časem přetaví své vítězství – vedle snahy udržet si hejtmanský post – i do celostátní politiky. Nejčastěji se v téhle souvislosti mluví o politických ambicích hejtmana Kuby, bývalého ministra průmyslu, který byl v minulosti spojován s kontroverzním jihočeským kmotrem ODS Pavlem Dlouhým.

Po přechodném ústupu z celostátní politiky, kde kvůli svým zmíněným vazbám ztratil pro ODS přitažlivost, se Kuba vrátil na lokální krajskou scénu a jde tam od úspěchu k úspěchu. Jeho nápřah byl znát i teď během sčítání volebních výsledků: zatímco pražský centrální štáb ODS, které se na rozdíl od Kuby v koalici Spolu nedařilo, jak si představovala, byl dlouho prázdný, protože se nikomu z vrcholných politiků ODS nechtělo před kamery, Kuba dával rozhovory jako na běžícím pásu. Do Prahy nepřijel, zůstal ve své jihočeské kanceláři v Českých Budějovicích.

„Tohle není výsledek republikové nebo vládní ODS, skoro si troufám říct, že v tomhle objemu je to chvílemi navzdory vládní ODS, protože nám se podařilo k volbě přesvědčit lidi, kteří by vládní ODS podporu nedali,“ vymezil se hejtman vůči premiérovi Petru Fialovi (ODS). Kuba stejně jako v roce 2020 kandidoval pouze pod značkou ODS, nikoli v koalici Spolu, kterou jako klíč k úspěchu u voličů preferuje Fiala.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc