Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Danuše Nerudová:

Když to bude potřeba, vrátím se z Bruselu sestavit vládu

S kandidátkou na prezidentku o její cestě do europarlamentu a dalších plánech

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

V rozhovorech zmiňujete, že přes úspěšnou kandidaturu na evropské úrovni – ať už na postu europoslankyně nebo eurokomisařky – nevylučujete, že se pak vrátíte do české politiky. Konkrétně jste zmínila účast v prezidentských nebo parlamentních volbách. Je to tak, že vaše kandidatura do evropských voleb je spíš pokračováním kariéry v české politice, a když se objeví příležitost, využijete ji a z Bruselu odejdete?

Ne, tak to není. Jen vysvětluji, že politika je umění možného, umění dohodnout se na kompromisu. A také občas přicházejí zlomové body. Může padnout vláda, mohou být předčasné volby, a to přepisuje politickou mapu. Jsem z prezidentské volby poučená, že dynamika v politice může být obrovská a člověk musí zůstat otevřený tomu, že se situace může změnit.

Takže plánujete „odsloužit“ si pětiletý europoslanecký mandát, když ve volbách uspějete?

Tahle otázka mě šokuje. Celou dobu jsem tu popisovala, že bych chtěla být europoslankyní, která skutečně pracuje a snaží se přinášet důležitá témata, popisovala jsem, co bych dělala. Máte z toho pocit, že automaticky počítám s tím, že mandát v Bruselu při nějaké příležitosti položím?

Ucházíte se o místo v Evropském parlamentu, je přece logická otázka, zda plánujete setrvat až do konce, když zároveň nevylučujete možnosti kandidovat za dva a půl roku ve volbách do sněmovny, založit vlastní stranu nebo se ucházet o prezidentský post. 

Samozřejmě že vám každý řekne, že bude chtít v europarlamentu zůstat. Takže ano, ale zároveň mohou nastat zlomové okolnosti jako zmíněný pád vlády; prostě něco, kdy člověk mandát nedokončí. V politice se to stává. Eurokomisařka Marija Gabriel byla požádána, aby sestavila vládu, a odešla zpátky do domácí politiky. Podobně Frans Timmermans nebo Margrethe Vestager. U nás se to neděje, ale na Západ od nás je běžné, že se z Bruselu odchází zpět do vrcholné domácí politiky.

Takže kdyby například padla vláda Petra Fialy a vás by někdo požádal o sestavení vlády, odešla byste z evropských institucí?

Pak bych samozřejmě vládu sestavit šla. To jsou okolnosti, které mohou nastat. Proto se zdráhám říct, že mandát musím dokončit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.