Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Prvních 15 minut

Mít plán C

Zkušenost z porodu Evu Zubec přiměla založit platformu, která šíří osvětu o císařském řezu

Odcházet s pozitivními vzpomínkami. (Eva Zubec)
Odcházet s pozitivními vzpomínkami. (Eva Zubec)

Eva Zubec pracovala v marketingové agentuře, před třemi lety se jí však narodil syn, což její profesní dráhu samozřejmě vychýlilo. Samotné narození potomka pro tmavovlasou třicátnici představovalo obvyklou radostnou událost, okolnosti jeho příchodu na svět s ní ale hluboce otřásly. Její příběh je podobný těm, které popisovala spousta matek před ní. Do porodnice přišla s přáním, aby její porod byl co možná nejpřirozenější a dítě hned po něm skončilo v její náruči, vše ale proběhlo jinak. Porod postupoval pomalu a po osmnácti hodinách na sále se ho lékařský personál rozhodl ukončit akutním císařským řezem. Zubec byla v té chvíli už vysílená a také vystrašená, aby dítě neohrozila, a tak souhlasila. Součástí operace byla celková anestezie, což mimo jiné znamenalo, že se syn hned po narození místo mateřské náruče ocitl v péči sester.

Když se Zubec probrala z narkózy, personál nemocnice jí opakoval, že ona i syn jsou v pořádku, což je přece nejdůležitější. Čerstvá matka se ale rozhodně v pořádku necítila. Bolela ji jizva, o kterou neuměla pečovat, protože variantu s císařským řezem si předtím vůbec nepřipouštěla a trpěla pocitem selhání, že porod neproběhl podle jejích představ. Nepříjemné rozpoložení ještě zesiloval personál porodnice přístupem, který jí připadal nepřípustně chladný. „Když jsem hned nezačala kojit, vyslechla jsem si posměšné poznámky, že se nesnažím nebo že mám špatná prsa. Připadala jsem si hrozně malá a ponížená,“ vzpomíná. Když se pak o dva roky později chystala na porod svého druhého dítěte, stejně jako mnoho dalších žen se setkávala s informací, že jako žena „po císaři“ dost možná nebude moci porodit přirozeně, protože personál nebude chtít podstupovat rizika s tím spojená. Našla tedy jinou porodnici a napodruhé porodila zcela přirozeně a bez potíží, navíc v přátelském prostředí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.