Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentář: vláda

Český stát by měl konečně vzít téma dezinformací vážně

Dezinformační scéna se snaží rozdělit a oslabit společnost. Ta se proti tomu musí bránit

Manipulace a lži jsou i ve svobodném státě součástí politiky. Existuje však hranice, kdy začínají svobodný stát přerůstat a ohrožovat? Slováci si poslední dobou myslí, že ano. Bratislavský sociolog Michal Vašečka, který zkoumá vliv konspirací na chování voličů, říká, že pokud dezinformacím věří více než polovina společnosti, zásadně se mění dynamika země. Lež a manipulace se stávají přitažlivou metodou i pro dříve solidní politické strany, protože bez nich se najednou nedá uspět. A čím víc se lže a manipuluje, tím víc se vytrácí důvěra jako základní stavební kámen stability. Něco takového se podle Vašečky nyní děje na Slovensku (o tom podrobněji v textu na str. 3237).

Česko má také nakynutou dezinformační scénu se zhruba dvěma desítkami „zpravodajských“ webů, ale pořád má čas držet ji v relativně neškodné podobě. A půjde to tím snáz, čím dřív si vláda dokáže přiznat samotnou existenci rizika dezinformací a bude se snažit mu porozumět. To zní jako formální rada, provoz ale ukazuje, že je docela namístě.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.