28A_foto Jiří Nádoba
Pumpaři neváhali. (Špindlerův Mlýn)

Na otázku, zda je tak drahý benzin ve Špindlerově Mlýně normální, se dopravní policista nejdřív udiveně otočí. Zkontroluje červeno-bílý sloup, na kterém v kolonce Natural 95 svítí neobvyklá cena 39,50, a pak se zúčastněně zachmuří. Ne, tak vysoké ceny nejsou normální ani tady, v nejdražším letovisku českých hor.

„To museli zdražit teď někdy,“ uvažuje strážník, zastavující přes ulici od pumpy řidiče k dechové zkoušce. „Ale i v Polsku šly ceny nahoru, o korunu padesát,“ přidává znalecky v odkazu k časté praxi místních, kteří se po nedávném snížení daně z přidané hodnoty u sousedů naučili tankovat spíš tam.

Pátek je pro čerpací stanice dnem, kdy k úpravám ceníku dochází často – začíná víkend, doprava houstne, poptávka roste. Úprava z minulého pátku je ale přece jen o něco větší. „Před hodinou jsme to změnili, o dvě koruny,“ potvrzuje prodavačka uvnitř pumpy Benzina na vjezdu do města. „A možná to ještě zdraží,“ dodává. Otázku, odkud to ví, už ale nechává bez bližší odpovědi – „to víte, Rusko,“ dodává prodavačka ve středních letech, aniž by prozradila, zda jde jen o její vlastní úvahu, nebo o oficiální signály z podnikové centrály.

Spolehlivou a přesnou prognózu nejspíš zatím nezná nikdo, stejně jako další Putinovy plány a případné protiakce. Burzovní cena ropy ovšem v předtuše zásobovacích komplikací přeskočila minulý čtvrtek symbolickou hranici 100 dolarů a české pumpy využily situaci k tradičnímu kroku, který v podobných krizových chvílích dělají – s cenami jdou samy…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte