Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Kritická chvíle pro Ukrajinu

Rusko stupňuje tlak a volí nové strategie, nečekané tahy dělá i Západ

Charašo, ministře. (Zprava Putin s Lavrovem) • Autor: via REUTERS
Charašo, ministře. (Zprava Putin s Lavrovem) • Autor: via REUTERS

Chvíli nebo spíše malou chvilku. Zhruba tak dlouho to v první polovině uplynulého týdne vypadalo, že by se krize na ukrajinsko-ruských hranicích mohla otočit. Ruský prezident Vladimir Putin si na pečlivě naaranžovanou televizní schůzku pozval k jednomu ze svých dlouhých stolů ministra zahraničí Lavrova, aby se ho otázal, jestli dosáhl ve vyjednávání se Západem úspěchu a zda v nich je možné pokračovat. Pokroku dosaženo nebylo, předčítal ministr z poznámek, „diplomatické možnosti však nebyly zdaleka vyčerpány“. Poté svému nadřízenému „doporučil v diplomatické snaze pokračovat“, na což Vladimir Putin odpověděl mnohoznačným: „Charašo.“ Na následující schůzce pak byl ruský prezident ministrem obrany zpraven pro změnu o tom, že část ruských jednotek již dokončila plánované cvičení, splnila úkoly a vrací se teď na základny. Západ reagoval úlevně, i když obezřetně. Na okamžik se zdálo, že napětí povolilo.

V sobotu dopoledne vypadalo všechno jinak. Definitivně se ukázalo, že žádné stahování se nekoná, je to naopak přeskupení ruských sil do pozic podél ukrajinské hranice, které jsou pro Ukrajinu ještě hrozivější. Záběry ze satelitů ukazovaly, že vojáků v ruských leženích ještě přibylo, a Američané opravili svoje odhady – není jich „zhruba sto padesát tisíc“, je jich „téměř sto devadesát tisíc. Navíc je doplnila bojová letadla.

Začal se odehrávat jeden ze scénářů ruského vyvolání války, s nimiž západní rozvědky pracují. Na hranicích Ruskem okupovaného území na východní Ukrajině…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.