0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext20. 2. 202210 minut

Kritická chvíle pro Ukrajinu

Rusko stupňuje tlak a volí nové strategie, nečekané tahy dělá i Západ

Charašo, ministře. (Zprava Putin s Lavrovem) • Autor: via REUTERS

Chvíli nebo spíše malou chvilku. Zhruba tak dlouho to v první polovině uplynulého týdne vypadalo, že by se krize na ukrajinsko-ruských hranicích mohla otočit. Ruský prezident Vladimir Putin si na pečlivě naaranžovanou televizní schůzku pozval k jednomu ze svých dlouhých stolů ministra zahraničí Lavrova, aby se ho otázal, jestli dosáhl ve vyjednávání se Západem úspěchu a zda v nich je možné pokračovat. Pokroku dosaženo nebylo, předčítal ministr z poznámek, „diplomatické možnosti však nebyly zdaleka vyčerpány“. Poté svému nadřízenému „doporučil v diplomatické snaze pokračovat“, na což Vladimir Putin odpověděl mnohoznačným: „Charašo.“ Na následující schůzce pak byl ruský prezident ministrem obrany zpraven pro změnu o tom, že část ruských jednotek již dokončila plánované cvičení, splnila úkoly a vrací se teď na základny. Západ reagoval úlevně, i když obezřetně. Na okamžik se zdálo, že napětí povolilo.

V sobotu dopoledne vypadalo všechno jinak. Definitivně se ukázalo, že žádné stahování se nekoná, je to naopak přeskupení ruských sil do pozic podél ukrajinské hranice, které jsou pro Ukrajinu ještě hrozivější. Záběry ze satelitů ukazovaly, že vojáků v ruských leženích ještě přibylo, a Američané opravili svoje odhady – není jich „zhruba sto padesát tisíc“, je jich „téměř sto devadesát tisíc. Navíc je doplnila bojová letadla.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Začal se odehrávat jeden ze scénářů ruského vyvolání války, s nimiž západní rozvědky pracují. Na hranicích Ruskem okupovaného území na východní Ukrajině…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc