7-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ruská armáda přesunuje v rámci údajného cvičení desítky tisíc vojáků do Běloruska a vojenští experti nevylučují, že se cvičení může změnit v trvalou přítomnost. Představuje to riziko ohrožení polských hranic a zároveň regionu střední Evropy, do něhož patříme. Česká armáda by tedy měla být připravena na eventualitu, že bude čelit ruskému útoku.

Ruská síla v Bělorusku přitom stojí na „železu“, tancích, těžkých obrněncích, dělech, podporovaných letectvem. A proti tomu se můžeme zase bránit jen „železem“. Čeští vojenští stratégové to vědí, a tak od napadení ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014 je součástí tuzemských modernizačních plánů vytvoření nové těžké brigády, která by měla od roku 2026 umět chránit české území a přispět k obraně NATO.

Tenhle strategický popis situace je ale ve velkém protikladu k tomu, co se dnes děje na ministerstvu obrany a v armádě. Z peněz na brigádu už před volbami ubyly tři miliardy, nyní v rámci posledního kola úspor zmizelo dalších pět. Životně důležitý projekt se odkládá – pravděpodobně jen proto, aby vláda ukázala, že jako správný hospodář umí šetřit.

Dominový efekt

Notoricky známý, ale nikdy nenaplněný závazek v rámci NATO říká, že bychom na obranu měli dávat každý rok dvě procenta hrubého domácího produktu. Nová vláda se k tomu výslovně zavázala v programovém prohlášení. Aby se to do dalších voleb stihlo, měl by armádní rozpočet postupně růst každý rok o 10–15 miliard korun. Letos nakonec poroste o tři, v poměru k HDP ale…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte