Dlouholetý světový rekord pro jadernou fúzi padl. Termojaderný reaktor JET v Británii dokázal udržet reakci probíhající v nitru hvězd po dobu pěti vteřin a vyrobit zhruba dvojnásobné množství energie než při předchozím rekordu v roce 1997. Ohřál by tak asi 60 konvic vody, přičemž nastartování reakce, založené na slučování, nikoli štěpení atomových jader, si stejně jako dosud vždy vyžádalo větší množství energie, než při ní vzniklo.

Význam pokusu je v něčem jiném: stejný tokamak, tedy termojaderný reaktor prstencového tvaru, jako je JET, staví mezinárodní konsorcium včetně EU v jižní Francii. Tokamak ITER bude mnohem větší, asi jako plavecký bazén oproti vaně. A nynější experiment na JET znovu potvrdil, že by obr v jižní Francii měl skutečně fungovat – úspěšně byl vyzkoušen druh paliva a materiál stěn prstence. Cesta k prakticky nevyčerpatelnému zdroji energie, který nepotřebuje uran, ale hojný vodík a produkuje minimální množství radioaktivního odpadu, asi opravdu není slepá.

Komerční využití fúze přesto zůstává vzdáleným snem. ITER měl zahájit výzkum už kolem roku 2016, teď je nejbližší termín dokončení rok 2025. Náklady na nejsložitější a nejdražší inženýrský projekt všech dob vzrostly nejméně čtyřikrát. A i když by ITER měl už energii skutečně umět produkovat, stále to bude jen experimentální zařízení. Teprve během nějakých dvou dekád výzkumů by měl ukázat, zda má smysl stavět první demonstrační elektrárnu. A bez nějakého technologického průlomu se fúzní elektřina…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte