Legendárního novináře Ferdinanda Peroutku jsme si minulý týden připomněli dvěma způsoby. Pozitivním, když cenu nesoucí jeho jméno dostali dva výborní novináři Tereza Engelová a Martin Řezníček. A negativním, když se advokát Miloše Zemana Marek Nespala v rozhovoru pro iDNES.cz pustil do dalšího dehonestování tohoto českého hrdiny, který za svou oddanost pravdě skončil jednou v koncentračním táboře a podruhé v exilu.

Případ je obecně znám, tak jen ve zkratce. Miloš Zeman prohlásil, že Peroutka napsal článek, který nese titulek „Hitler je gentleman“. Proti tomu se ohradila vnučka novináře i historici. Nejdůležitější ale bylo, že článek nikdo nenašel. Jak také najít něco, co neexistuje. Že prezident lhal, konstatoval i soud, a proto se musel stát za Zemana omluvit. On tu slušnost nikdy nenašel.

Advokát Nespala se však nadále snaží budit dojem, že článek existuje, jen ho nikdo nenašel. Dělá to způsobem, který buď značí jeho katastrofální argumentační schopnosti, anebo víru, že lidé jsou hlupáci. Například si postěžoval, že u soudu nebyl použit „zásadní nepřímý důkaz“, kterým má být výrok Pavla Dostála pronesený v České televizi v roce 2002. Tak si výrok připomeňme.

Tehdejší ministr kultury obhajoval Zemanovo přirovnání rakouského politika Haidera k Hitlerovi. „Jestliže přirovnal Haiderovy způsoby k Hitlerovým způsobům, tak na dně je ten hluboký obsah, že jaksi kolem Hitlera ve třicátých letech chodili evropští politici po špičkách, a dokonce jsem se dozvěděl nebo dočetl…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte